Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ogłasza konkurs na stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych dla badaczy spoza Polski.
Stypendium jest skierowane do osób, które prowadzą za granicą Polski badania naukowe na temat przeszłości i teraźniejszości ziem przyłączonych do Polski w 1945 roku. Rezydencja stypendysty w jednym z miast Sieci Ziem Zachodnich i Północnych ma umożliwić mu wykorzystanie źródeł z archiwów Opola, Olsztyna, Szczecina, Wrocławia i Poznania, a także zapoznanie się z polskim stanem badań w tej tematyce.
W ramach stypendium stworzona zostanie możliwość prezentacji własnych badań i poddania ich naukowej dyskusji.
Adresatami konkursu są osoby fizyczne, które:
a. posiadają obywatelstwo inne niż polskie,
b. nie ukończyły 35 roku życia,
c. są absolwentami studiów humanistycznych lub społecznych,
d. prowadzą za granicą badania naukowe dotyczące przeszłości lub teraźniejszości Ziem Zachodnich i Północnych Polski,
e. posługują się komunikatywnie językiem polskim i biegle językiem angielskim lub niemieckim.
Stypendium może trwać od 1 do 3 miesięcy. W czasie pobytu w jednym z polskich ośrodków badawczych wskazanych w Regulaminie Stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych stypendysta otrzymuje zryczałtowaną kwotę 5400,00 zł netto miesięcznie.
Aby przystąpić do konkursu, Kandydat powinien do dnia 15 stycznia 2019 r. przesłać na adres poczty elektronicznej: scholar@szzip.pl wypełniony wniosek o stypendium wraz z kompletem załączników, zgodnie z §6 Regulaminu Stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych.
Wyniki rekrutacji zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Sieci Ziem Zachodnich i Północnych www.szzip.pl. Osoby, którym przyznano stypendium, otrzymają również wiadomość pocztą elektroniczną.
Szczegółowe informacje na temat zasad aplikowania i realizacji stypendium znajdują się w Regulaminie Stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. W razie pytań prosimy o kontakt pod podanym adresem e-mail (scholar@szzip.pl).
Ogłoszenie stypendium SZZiP 2019
Regulamin stypendium SZZiP 2019
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1867 – w Rudnie k. Gliwic urodził się Paweł Kaizer (zm. 10 grudnia 1935 r. w Rybniku), działacz narodowy i plebiscytowy, powstaniec, współorganizator towarzystwa „Eleusis” i Śląskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników, działacz oświatowy, w III powstaniu śląskim walczył pod Górą św. Anny
- 1940 – w Olsztynie k. Częstochowy zmarł Paweł Golaś (ur. 6 sierpnia 1885 r. w Lubszy k. Lublińca), działacz społeczny, powstaniec śląski, kupiec, aresztowany przez gestapo i rozstrzelany
- 1976 – w Bytomiu w pożarze KWK „Miechowice” zginęło 7 górników