Po rocznej przerwie, wyłącznie online, zapraszamy na otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 24 marca 2020 r., o godz. 14.00 na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego (bez możliwości zabierania głosu) oraz na Zoomie pod adresem https://instytutslaski.pl/sroda-slaska (z możliwością zabrania głosu).
Książkę Colloquium Opole 2019. Konferencja pokoju z 1919 roku. Jak tworzono ład wersalski, pod red. M. Mazurkiewicz, A. Haas i R. Wieczorka, Instytut Śląski 2020, zaprezentuje dr Marek Mazurkiewicz.
Spotkanie będzie poświęcone prezentacji kolejnego tomu z cyklu “Colloquium Opole”, pt. „Konferencja pokoju. Jak tworzono ład wersalski”. Opracowanie jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, której tematem była próba nowego spojrzenia naukowego na temat roli i znaczenia traktatu wersalskiego dla międzywojennej Europy, zmian społeczno-politycznych, które wówczas trwale zmieniły europejskie społeczeństwa i odpowiedzi na pytanie, na ile dziedzictwo kongresu pokoju z 1919 r. przetrwało do dziś.
Informacje o prelegencie:
dr Marek Mazurkiewicz
Politolog, niemcoznawca, pracownik naukowy Instytutu Śląskiego. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się problematyka powojennej wymiany ludności, polsko-niemieckich stosunków politycznych, mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska, a także bezpieczeństwa międzynarodowego.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1897 – w Katowicach urodził się Henryk Grzondziel (zm. 24 maja 1968 r. w Grudzicach, obecnie część Opola), biskup sufragan gnieźnieński i sufragan opolski, profesor Seminarium Duchownego we Wrocławiu
- 1910 – w Budapeszcie zmarł Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu), polski działacz społeczny, filantrop
- 1944 – w Moskwie podpisano porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego (PKWN) a rządem ZSRR o polsko-radzieckiej granicy państwowej, w zamian za zgodę PKWN-u na ustalenie polskiej granicy wschodniej w oparciu o linię Curzona, rząd radziecki zobowiązał się do popierania na forum międzynarodowym praw Polski do granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
- 1953 – w Opolu zmarł Stanisław Wasylewski (ur. 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie), dziennikarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, autor m.in.: Na Śląsku Opolskim (1937), Legendy i baśnie śląskie (1947)