Skomplikowane stosunki etniczne, narodowościowe i językowe oraz zmieniająca się na przestrzeni wieków przynależność państwowa Górnego Śląska wywarły istotny wpływ na kształtowanie się i rozwój miast. Podstawą debaty będą wieloaspektowe prace badawcze, których celem było ukazanie przebiegu i skutków stosunku państwa (zarówno niemieckiego sprzed roku 1922 i 1945 r. jak i państwa polskiego po 1922 r. oraz po 1945 r.) wobec miasta i jego mieszkańców. Badacze z Polski, Niemiec i Czech omówią między innymi, jakie znaczenie dla miast miało wprowadzenie prawa magdeburskiego, przedstawią wpływ wielojęzyczności mieszkańców na krajobraz nazewniczy miast, oświatę oraz duszpasterstwo. Ich uwadze nie ujdą również najnowsze przemiany związane ze zmianą granic, powstaniem miast podzielonych, wymianą mieszkańców i wynikającym z tego problemom odzyskiwania i pielęgnowania pamięci w przestrzeni publicznej.
Pełny program konferencji (PDF)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”