W dniu 10 czerwca 2024 r. pracownicy naukowi Zakładu Badań Śląskoznawczych reprezentowali Instytut Śląski w czeskim Trutnovie na międzynarodowej konferencji naukowej „Historické krize v Kladsku a v severovýchodních Čechách” (Kryzysy historyczne w Kłodzku i północno-wschodnich Czechach), która odbyła się w murach Muzeum Podkarkonowskiego (Muzeum Podkrkonoší v Trutnově). Prof. Piotr Pałys przedstawił zagadnienie: „Kłodzko w szyfrogramach polskiego MSZ 1945–1946”, dr Agata Haas wygłosiła referat: „Epitafium pod nieobecność. Rzecz o wybranych inskrypcjach nagrobnych na cmentarzach poniemieckich w Kotlinie Kłodzkiej”, dr Agnieszka Misiurska: „Wielka ucieczka kapitana Luxa. O ucieczce kapitana Charlesa Luxa z twierdzy kłodzkiej w grudniu 1911 roku w świetle francuskiej prasy i wspomnień”, a mgr Krzysztof Stecki: „Echa konfliktu o Racibórz, Kłodzko i Głubczyce w 1945 r w prasie polskiej”. Konferencja ta została zorganizowana w ramach Komisji Kłodzkiej, która zajmuje się badaniami pogranicza polsko-czeskiego od niemal 30 lat.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie