W ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Joanna Siek z Instytutu Śląskiego odwiedziła Izbę Regionalną Wsi Piotrówka. Izba ta mieści się w centrum wsi, tuż obok szkoły podstawowej, w budynku po dawnej masarni. Ekspozycje zlokalizowane są w dwóch skrzydłach budynku, otoczonego terenem zielonym z placem zabaw dla dzieci. Zgromadzone tu zbiory opowiadają historię życia codziennego mieszkańców wsi Piotrówka, od czasów międzywojennych po dzień dzisiejszy, ze szczególnym uwzględnieniem losów osób osiedlonych tu po 1945 r.
Izbę można zwiedzać po uprzednim kontakcie telefonicznym z Panią Barbarą Styś (sołtysem wsi) pod numerem telefonu: +48 501 411 162.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie