W dniach 24-27 września 2023 r. odbyła się w Opolu pierwsza część współorganizowanego przez Instytut Śląski II Kongresu Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. W czasie Kongresu niemal 80 naukowców z Polski i Republiki Czeskiej rozmawiało o wspólnych zagadnieniach z różnych dziedzin, m.in. nauk przyrodniczych i ścisłych, prawno-ustrojowych czy muzealnych.
Instytut Śląski również aktywnie włączył się w organizację tego wydarzenia i gościł sekcję podręcznikową Kongresu: w dniach 26-27 września 16 naukowców i praktyków z Polski i Czech dyskutowało w instytucie nad szeroko pojętą edukacją historyczną, geograficzną i społeczną w obu krajach, rolą podręczników w tej edukacji, ich ewolucją i perspektywami rozwoju. Dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Jan Kuświk omówił działalność edukacyjną Instytutu oraz przedstawił jako przykład nowoczesnych rozwiązań platformę edukacyjną pamietamy.instytuslaski.pl, natomiast dr hab. Marek Białokur, prof. UO przedstawił koncepcję i cele działania Pracowni Podręczników Szkolnych w Instytucie Śląskim oraz omówił obraz Aksamitnej Rewolucji i jej znaczenia w polskich i czeskich podręcznikach historii.
Opolską część Kongresu patronatem honorowym objął Profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druga część Kongresu odbędzie się w Pradze w dniach 15-18 października 2023 r.
Organizatorzy:
Uniwersytet Opolski
Instytut Śląski
Univerzita Karlova
Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe
Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Historický ústav AV ČR v.v.i
Zobacz też:
Podsumowanie wideo:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1597 – w Bolesławcu urodził się Martin Opitz (zm. 20 sierpnia 1639 r. w Gdańsku), niemiecki poeta i teoretyk literatury
- 1903 – w Radlinie, dziś część Wodzisławia Śląskiego, urodził się Bolesław Kominek (zm. 10 marca 1974 r. we Wrocławiu), kardynał, administrator apostolski Opola, arcybiskup metropolita wrocławski, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec "Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim"
- 1953 – w Opolu zmarł Jan Łangowski (ur. 4 lutego 1904 r. w Zakrzewie k. Złotowa), działacz Związku Polaków w Niemczech, redaktor opolskich „Nowin Codziennych”, po wybuchu II wojny światowej uwięziony przez Niemców w KL Buchenwald, po wojnie kierował oddziałem opolskim „Dziennika Zachodniego”
- 1974 r. we Wrocławiu), duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita wrocławski, kardynał, administrator apostolski Śląska Opolskiego, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”
- 1975 – w Opolu zmarł Józef Kokot (ur. 24 sierpnia 1916 r. w Brzęczkowicach, obecnie część Mysłowic), historyk, prawnik, profesor nauk politycznych, w czasie wojny aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, organizator życia naukowego w Opolu, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, w latach 1966–1975 dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, znawca dziejów Śląska, redagował „Biuletyn Niemcoznawcy”, „Przegląd Stosunków Międzynarodowych”, redaktor naczelny „Studiów Śląskich”, autor m.in.: Logika Poczdamu (1957), Rozwój ludności i stosunki narodowościowe na Śląsku od X do XX wieku (1960), Od Poczdamu do Helsinek: koniec okresu powojennego w Europie (1974)