W dniach 24-27 września 2023 r. odbyła się w Opolu pierwsza część współorganizowanego przez Instytut Śląski II Kongresu Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. W czasie Kongresu niemal 80 naukowców z Polski i Republiki Czeskiej rozmawiało o wspólnych zagadnieniach z różnych dziedzin, m.in. nauk przyrodniczych i ścisłych, prawno-ustrojowych czy muzealnych.
Instytut Śląski również aktywnie włączył się w organizację tego wydarzenia i gościł sekcję podręcznikową Kongresu: w dniach 26-27 września 16 naukowców i praktyków z Polski i Czech dyskutowało w instytucie nad szeroko pojętą edukacją historyczną, geograficzną i społeczną w obu krajach, rolą podręczników w tej edukacji, ich ewolucją i perspektywami rozwoju. Dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Jan Kuświk omówił działalność edukacyjną Instytutu oraz przedstawił jako przykład nowoczesnych rozwiązań platformę edukacyjną pamietamy.instytuslaski.pl, natomiast dr hab. Marek Białokur, prof. UO przedstawił koncepcję i cele działania Pracowni Podręczników Szkolnych w Instytucie Śląskim oraz omówił obraz Aksamitnej Rewolucji i jej znaczenia w polskich i czeskich podręcznikach historii.
Opolską część Kongresu patronatem honorowym objął Profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druga część Kongresu odbędzie się w Pradze w dniach 15-18 października 2023 r.
Organizatorzy:
Uniwersytet Opolski
Instytut Śląski
Univerzita Karlova
Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe
Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Historický ústav AV ČR v.v.i
Zobacz też:
Podsumowanie wideo:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”