W związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia III powstania śląskiego, Instytut Śląski przygotował stronę opolskiedrogidowolnosci.pl, która stanowi podręczne kompendium wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach powstań śląskich oraz szerzej pojętych politycznych losów Śląska po I wojnie światowej.
Strona ta jest trwałym owocem rocznicowych obchodów oraz merytorycznym i ogólnodostępnym źródłem informacji o okresie kształtowania polskich granic przed stu laty na ich opolskim i śląskim odcinku. Artykuły tematyczne uzupełnione zostały galerią zdjęć, komentarzami-wideo specjalistów oraz interaktywną mapą pozwalającą porównać zasięgi poszczególnych powstań. Serwis może być z powodzeniem wykorzystany w charakterze pomocy naukowej dla uczniów i nauczycieli oraz jako cenne źródło wiedzy o historii regionu dla wszystkich jego mieszkańców. Zapraszamy!
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej – ten dwudziesty pierwszy roczek.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1261 – Wołczyn otrzymał prawa miejskie nadane przez księcia Henryka III Białego (1227/1230–1266)
- 1895 – w Lipinach (obecnie część Świętochłowic), urodził się Franciszek Feige (zm. 4 września 1939 r. w Katowicach), członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, obrońca Katowic w 1939 r., rozstrzelany przez Niemców, działacz Związku Powstańców Śląskich
- 1897 – w Zarzeczu k. Cieszyna urodził się Ludwik Kobiela (zm. 30 grudnia 1945 r.), polski folklorysta i literat, pierwszy powojenny prezes katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował artykuły w „Polsce Zachodniej”, „Kurierze Literacko-Naukowym”, autor opowiadań Żabi kraj (1935)