W związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia III powstania śląskiego, Instytut Śląski przygotował stronę opolskiedrogidowolnosci.pl, która stanowi podręczne kompendium wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach powstań śląskich oraz szerzej pojętych politycznych losów Śląska po I wojnie światowej.

Strona ta jest trwałym owocem rocznicowych obchodów oraz merytorycznym i ogólnodostępnym źródłem informacji o okresie kształtowania polskich granic przed stu laty na ich opolskim i śląskim odcinku. Artykuły tematyczne uzupełnione zostały galerią zdjęć, komentarzami-wideo specjalistów oraz interaktywną mapą pozwalającą porównać zasięgi poszczególnych powstań. Serwis może być z powodzeniem wykorzystany w charakterze pomocy naukowej dla uczniów i nauczycieli oraz jako cenne źródło wiedzy o historii regionu dla wszystkich jego mieszkańców. Zapraszamy!

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej – ten dwudziesty pierwszy roczek.