W ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z Gminą Byczyna oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia „Izby Tradycji” opieką patronacką.
W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Byczyny pani Iwona Sobania, Wojciech Skarbecki, który współprowadzi „Izbę Tradycji”, koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Marcin Musiał i dokumentalista Michał Surowiec z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Leokadia Drożdż – Koordynator Regionalny na Śląsk Opolski z Instytutu Śląskiego.
Izba ta mieści się w Ratuszu Miejskim w Byczynie, ekspozycje zlokalizowane są na kilku poziomach wieży ratuszowej oraz sali wystawienniczej w zaadoptowanym poddaszu ratusza. Zgromadzone zbiory pozwalają prześledzić historię miasta, gminy oraz mieszkańców i ich codzienne życie.
„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1582 – wielki pożar zniszczył zabudowę Głogówka
- 1817 – w Częstochowie urodził się Teodor Heneczek (zm. 10 listopada 1888 r. w Netrebce), górnośląski drukarz, redaktor i wydawca, założył w Piekarach Śląskich własną drukarnię, wydawał książki do nabożeństwa, śpiewniki, literaturę staropolską, kalendarze oraz dzieła górnośląskich pisarzy, drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki”, „Poradnik dla Ludu Górnośląskiego”, „Zwiastun Górnośląski”
- 1961 – w Katowicach zmarł Józef Grzegorzek (ur. 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych k. Wodzisławia), działacz narodowy, organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, w czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau