Na ostatnie w tym roku spotkanie w cyklu Środa w Instytucie Śląskim zapraszamy 10 grudnia, wyjątkowo o godzinie 15.30 (sala 301).
Tematem spotkania będzie prezentacja publikacji pt. „Powstańców śląskich portret własny. Pamięć władzy czy prywatna?”. Założenia tego projektu, który ma w podtytule „Krytyczne wydanie wspomnień uczestników”, zaprezentuje dr hab. Adriana Dawid, jedna ze współautorów tej pozycji, dotyczącej pierwszego ze śląskich zrywów – z 1919 r.
Bezpłatne e-wydanie omawianego wydawnictwa dostępne jest na stronach Uniwersytetu Śląskiego.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1657 – w kościele Pokoju w Świdnicy odprawiono pierwsze nabożeństwo
- 1768 – w Wersalu zmarła Maria Leszczyńska (ur. 23 czerwca 1703 r. w Trzebnicy), królewna polska, królowa Francji w latach 1725–1768 jako żona Ludwika XV
- 1922 – w Katowicach utworzono Wyższy Urząd Górniczy
- 1946 – w KWK „Boże Dary” w Katowicach, w wyniku tąpnięcia, zginęło 7 górników
- 1958 – w Chorzowie zmarł Rudolf Kornke (ur. 26 września 1884 r. w Szopienicach, obecnie część Katowic), podporucznik Wojska Polskiego, powstaniec śląski, senator RP IV i V kadencji
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


