Zapraszamy na otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 24 maja 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Spotkanie pt. Cyfrowy obraz przeszłości – makieta 3D Zamku Piastowskiego w Opolu, poświęcone będzie krótkiemu podsumowaniu udziału Instytutu Śląskiego w tegorocznej Nocy Muzeów oraz prezentacji cyfrowej makiety Zamku Piastowskiego w Opolu.
Nieistniejący od prawie stu lat obiekt, po którym jedyną pamiątką jest Wieża Piastowska, został odtworzony przede wszystkim na podstawie zachowanych fotografii w stanie z lat 20. minionego wieku, tuż przed jego rozbiórką. Pokażemy nie tylko cyfrową rekonstrukcję zamku, ale także jego lokalizację na tle współczesnej zabudowy i projekty konkursowe nowego gmachu Rejencji Opolskiej czyli dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezentacji makiety dokonają Michał Pelczarski z Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska IŚ i Krzysztof Stecki z Zakładu Badań Śląskoznawczych IŚ.
Informacja o prelegentach
Michał Pelczarski, magister historii, pracownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego, doktorant Kolegium Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się głownie w historii XV-XVIII w., ze szczególnym naciskiem na heraldykę i genealogię szlachty polskiej, pasjonat dawnych wierzeń, legend i podań.
Krzysztof Stecki, magister historii, pracownik Zakładu Badań Śląskoznawczych Instytutu Śląskiego, specjalista od historii XX w., a zwłaszcza historii wojskowości, pasjonat historii regionalnej, kolekcjoner opolskich pamiątek, prywatnie także scenarzysta i członek Polskiego Związku Eksploratorów.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”