Zapraszamy na otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 24 maja 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Spotkanie pt. Cyfrowy obraz przeszłości – makieta 3D Zamku Piastowskiego w Opolu, poświęcone będzie krótkiemu podsumowaniu udziału Instytutu Śląskiego w tegorocznej Nocy Muzeów oraz prezentacji cyfrowej makiety Zamku Piastowskiego w Opolu.
Nieistniejący od prawie stu lat obiekt, po którym jedyną pamiątką jest Wieża Piastowska, został odtworzony przede wszystkim na podstawie zachowanych fotografii w stanie z lat 20. minionego wieku, tuż przed jego rozbiórką. Pokażemy nie tylko cyfrową rekonstrukcję zamku, ale także jego lokalizację na tle współczesnej zabudowy i projekty konkursowe nowego gmachu Rejencji Opolskiej czyli dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezentacji makiety dokonają Michał Pelczarski z Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska IŚ i Krzysztof Stecki z Zakładu Badań Śląskoznawczych IŚ.
Informacja o prelegentach
Michał Pelczarski, magister historii, pracownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego, doktorant Kolegium Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się głownie w historii XV-XVIII w., ze szczególnym naciskiem na heraldykę i genealogię szlachty polskiej, pasjonat dawnych wierzeń, legend i podań.
Krzysztof Stecki, magister historii, pracownik Zakładu Badań Śląskoznawczych Instytutu Śląskiego, specjalista od historii XX w., a zwłaszcza historii wojskowości, pasjonat historii regionalnej, kolekcjoner opolskich pamiątek, prywatnie także scenarzysta i członek Polskiego Związku Eksploratorów.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1897 – w Katowicach urodził się Henryk Grzondziel (zm. 24 maja 1968 r. w Grudzicach, obecnie część Opola), biskup sufragan gnieźnieński i sufragan opolski, profesor Seminarium Duchownego we Wrocławiu
- 1910 – w Budapeszcie zmarł Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu), polski działacz społeczny, filantrop
- 1944 – w Moskwie podpisano porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego (PKWN) a rządem ZSRR o polsko-radzieckiej granicy państwowej, w zamian za zgodę PKWN-u na ustalenie polskiej granicy wschodniej w oparciu o linię Curzona, rząd radziecki zobowiązał się do popierania na forum międzynarodowym praw Polski do granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
- 1953 – w Opolu zmarł Stanisław Wasylewski (ur. 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie), dziennikarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, autor m.in.: Na Śląsku Opolskim (1937), Legendy i baśnie śląskie (1947)