Zapraszamy na otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 24 maja 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Spotkanie pt. Cyfrowy obraz przeszłości – makieta 3D Zamku Piastowskiego w Opolu, poświęcone będzie krótkiemu podsumowaniu udziału Instytutu Śląskiego w tegorocznej Nocy Muzeów oraz prezentacji cyfrowej makiety Zamku Piastowskiego w Opolu.
Nieistniejący od prawie stu lat obiekt, po którym jedyną pamiątką jest Wieża Piastowska, został odtworzony przede wszystkim na podstawie zachowanych fotografii w stanie z lat 20. minionego wieku, tuż przed jego rozbiórką. Pokażemy nie tylko cyfrową rekonstrukcję zamku, ale także jego lokalizację na tle współczesnej zabudowy i projekty konkursowe nowego gmachu Rejencji Opolskiej czyli dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezentacji makiety dokonają Michał Pelczarski z Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska IŚ i Krzysztof Stecki z Zakładu Badań Śląskoznawczych IŚ.
Informacja o prelegentach
Michał Pelczarski, magister historii, pracownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego, doktorant Kolegium Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się głownie w historii XV-XVIII w., ze szczególnym naciskiem na heraldykę i genealogię szlachty polskiej, pasjonat dawnych wierzeń, legend i podań.
Krzysztof Stecki, magister historii, pracownik Zakładu Badań Śląskoznawczych Instytutu Śląskiego, specjalista od historii XX w., a zwłaszcza historii wojskowości, pasjonat historii regionalnej, kolekcjoner opolskich pamiątek, prywatnie także scenarzysta i członek Polskiego Związku Eksploratorów.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1243 – we Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich, którego organizatorem był książę śląski Bolesław Rogatka (1220/1225–1278)
- 1272 – książę opolsko-raciborski Władysław (ok. 1225–1281/1282) nadał prawa miejskie osadzie Żory, podpisał umowę, w której zawierał postanowienie o przejściu wsi pod jego władzę oraz o lokacji miasta na prawie magdeburskim, miało ono obowiązujący do dziś owalny kształt z prostokątnym rynkiem, murami oraz dwiema bramami krakowską i cieszyńską
- 1677 – zmarł Ferdynand Leopold Oppersdorff (ur. 19 lutego 1628 r. w Polskiej Cerekwi), fundator kościoła Bożego Ciała oraz organizator Bractwa Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich
- 2003 – w Opolu zmarł ksiądz doktor Stefan Baldy (ur. 1 stycznia 1935 r. w Wygiełzie obecnie część Bukowna k. Olkusza), kapelan „Solidarności”, organizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i policji, historyk, Zasłużony Obywatel Miasta Opola