Zapraszamy na otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 24 maja 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Spotkanie pt. Cyfrowy obraz przeszłości – makieta 3D Zamku Piastowskiego w Opolu, poświęcone będzie krótkiemu podsumowaniu udziału Instytutu Śląskiego w tegorocznej Nocy Muzeów oraz prezentacji cyfrowej makiety Zamku Piastowskiego w Opolu.
Nieistniejący od prawie stu lat obiekt, po którym jedyną pamiątką jest Wieża Piastowska, został odtworzony przede wszystkim na podstawie zachowanych fotografii w stanie z lat 20. minionego wieku, tuż przed jego rozbiórką. Pokażemy nie tylko cyfrową rekonstrukcję zamku, ale także jego lokalizację na tle współczesnej zabudowy i projekty konkursowe nowego gmachu Rejencji Opolskiej czyli dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezentacji makiety dokonają Michał Pelczarski z Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska IŚ i Krzysztof Stecki z Zakładu Badań Śląskoznawczych IŚ.
Informacja o prelegentach
Michał Pelczarski, magister historii, pracownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego, doktorant Kolegium Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się głownie w historii XV-XVIII w., ze szczególnym naciskiem na heraldykę i genealogię szlachty polskiej, pasjonat dawnych wierzeń, legend i podań.
Krzysztof Stecki, magister historii, pracownik Zakładu Badań Śląskoznawczych Instytutu Śląskiego, specjalista od historii XX w., a zwłaszcza historii wojskowości, pasjonat historii regionalnej, kolekcjoner opolskich pamiątek, prywatnie także scenarzysta i członek Polskiego Związku Eksploratorów.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Paweł Dubiel (zm. 5 sierpnia 1941 r. w Dachau), górnik, działacz związkowy i spółdzielczy, delegat na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, prezes Oddziału Górników Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, założyciel Towarzystwa Śpiewu „Chopin”, redagował: „Głos Górnika”, broszury agitacyjne Zjednoczenia Zawodowego Polskiego oraz „Kalendarz Robotniczy na rok 1920”, działacz plebiscytowy, wiceprezydent Królewskiej Huty, a następnie Chorzowa, zmarł w obozie koncentracyjnym Dachau
- 1932 – w Berlinie zmarł Józef Kiedroń (ur. 23 marca 1879 r. w Błędowicach Dolnych, obecnie część Hawierzowa na Zaolziu), inżynier, działacz społeczno-polityczny, polityk, inicjator powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, opracował projekt przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski, minister przemysłu i handlu, dyrektor Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewska i Laura
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Trzebnicę
- 2000 – w Opolu zmarł Antoni Adamiuk (ur. 18 grudnia 1913 r. w Old Forge – USA), duchowny rzymskokatolicki, w czasie II wojny światowej wikariusz i katecheta w Busku, zmuszony do wyjazdu przybył do Strzelec Wielkich, wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, w 1970 został prekonizowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, kapelan „Solidarności”, pochowany na Górze św. Anny