W minionym tygodniu Instytut Śląski zaangażowany był w liczne wydarzenia kulturalne w ramach obchodów Święta Niepodległości. Oprócz współpracy przy organizacji Tygodnia Patriotycznego w Muzeum Ziemi Kozielskiej, przedstawiciele Instytutu – prof. Piotr Pałys oraz prof. Michał Lis – brali udział w obchodach państwowych 11 listopada na opolskim pl. Wolności oraz w Pikniku Niepodległościowym na Rynku, który został rozpoczęty otwarciem wystawy Powstańcy Śląscy – patroni ulic Opola, przygotowanej wspólnie z miastem Opole w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich.
Piknik objął m.in. koncert Od wolności do teraźniejszości (Orkiestra dęta OSP Łowkowice), wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, koncert Kocham Cię Polsko (Orkiestra Dęta z Białej); Od Waszych głów do Waszych serc (zespół Metronom z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej), koncert pieśni patriotycznych (zespół Inwencja z Brzegu).
(nagranie New Vision)
O 17.30 na ścianie ratusza wyświetlono widowisko multimedialne „III powstanie śląskie” przygotowane przez Instytut Śląski i Biuro Programu “Niepodległa”, zaś całość zakończył o 19.30 koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. Idą powstańcy w kościele oo. Franciszkanów.
(fot. “Czas na Opole”)
Kontynuując obchody również 12 listopada, Instytut Śląski był partnerem meczu piłki ręcznej Gwardii Opole z Wisłą Płock, któremu zapewniliśmy wyjątkową, świąteczną, biało-czerwoną oprawę.
(fot. Archiwum Klubu Piłki Ręcznej Gwardia Opole)
Relacja z pikniku i całości obchodów dostępna jest również na stronach Radia Opole.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”