Uchwała podjęta w dniu 25 września 2021 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Programowej Instytutu Śląskiego.
Bez mała sto lat temu postanowieniem Rady Ambasadorów z dnia 20 października 1921 r., Polsce przyznano wschodnią, bogatą w przemysł i surowce naturalne, część Górnego Śląska.
Mając na uwadze doniosłość wydarzeń rozgrywających się na Górnym Śląsku, Rada Programowa Instytutu Śląskiego pragnie uczcić niniejszą uchwałą bohaterstwo Powstańców Śląskich, którzy w latach 1919–1921 trzykrotnie chwytali za broń, walczyli i ginęli w walce o polską przynależność państwową Górnego Śląska. Hołd oddajemy Synom Ziemi Śląskiej, a także Ochotnikom z całej Polski. Wspominamy tych, którzy opłakiwali swoich bliskich poległych w powstaniach i zamordowanych po ich zakończeniu.
Dziękujemy dzielnym Śląskim Kobietom, które wniosły gigantyczny wkład w śląską pracę u podstaw, niosły pomoc medyczną rannym z obu stron, a gdy trzeba stawały z bronią obok swych mężów, ojców i braci.
Pragniemy wyrazić wdzięczność Matkom i Ojcom przekazującym polską mowę kolejnym pokoleniom. Wszystkim Działaczom Polskim na Śląsku walczącym piórem i słowem, zwłaszcza w kampanii plebiscytowej.
Przez ostatnich 87 lat, pomimo zawirowań historycznych i organizacyjnych, Instytut Śląski pielęgnował pamięć o Powstaniach Śląskich i Powstańcach, dlatego też Rada Instytutu z dumą i radością podejmuje niniejszą uchwałę.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie