Uchwała podjęta w dniu 25 września 2021 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Programowej Instytutu Śląskiego.
Bez mała sto lat temu postanowieniem Rady Ambasadorów z dnia 20 października 1921 r., Polsce przyznano wschodnią, bogatą w przemysł i surowce naturalne, część Górnego Śląska.
Mając na uwadze doniosłość wydarzeń rozgrywających się na Górnym Śląsku, Rada Programowa Instytutu Śląskiego pragnie uczcić niniejszą uchwałą bohaterstwo Powstańców Śląskich, którzy w latach 1919–1921 trzykrotnie chwytali za broń, walczyli i ginęli w walce o polską przynależność państwową Górnego Śląska. Hołd oddajemy Synom Ziemi Śląskiej, a także Ochotnikom z całej Polski. Wspominamy tych, którzy opłakiwali swoich bliskich poległych w powstaniach i zamordowanych po ich zakończeniu.
Dziękujemy dzielnym Śląskim Kobietom, które wniosły gigantyczny wkład w śląską pracę u podstaw, niosły pomoc medyczną rannym z obu stron, a gdy trzeba stawały z bronią obok swych mężów, ojców i braci.
Pragniemy wyrazić wdzięczność Matkom i Ojcom przekazującym polską mowę kolejnym pokoleniom. Wszystkim Działaczom Polskim na Śląsku walczącym piórem i słowem, zwłaszcza w kampanii plebiscytowej.
Przez ostatnich 87 lat, pomimo zawirowań historycznych i organizacyjnych, Instytut Śląski pielęgnował pamięć o Powstaniach Śląskich i Powstańcach, dlatego też Rada Instytutu z dumą i radością podejmuje niniejszą uchwałę.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”