Uchwała podjęta w dniu 25 września 2021 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Programowej Instytutu Śląskiego.
Bez mała sto lat temu postanowieniem Rady Ambasadorów z dnia 20 października 1921 r., Polsce przyznano wschodnią, bogatą w przemysł i surowce naturalne, część Górnego Śląska.
Mając na uwadze doniosłość wydarzeń rozgrywających się na Górnym Śląsku, Rada Programowa Instytutu Śląskiego pragnie uczcić niniejszą uchwałą bohaterstwo Powstańców Śląskich, którzy w latach 1919–1921 trzykrotnie chwytali za broń, walczyli i ginęli w walce o polską przynależność państwową Górnego Śląska. Hołd oddajemy Synom Ziemi Śląskiej, a także Ochotnikom z całej Polski. Wspominamy tych, którzy opłakiwali swoich bliskich poległych w powstaniach i zamordowanych po ich zakończeniu.
Dziękujemy dzielnym Śląskim Kobietom, które wniosły gigantyczny wkład w śląską pracę u podstaw, niosły pomoc medyczną rannym z obu stron, a gdy trzeba stawały z bronią obok swych mężów, ojców i braci.
Pragniemy wyrazić wdzięczność Matkom i Ojcom przekazującym polską mowę kolejnym pokoleniom. Wszystkim Działaczom Polskim na Śląsku walczącym piórem i słowem, zwłaszcza w kampanii plebiscytowej.
Przez ostatnich 87 lat, pomimo zawirowań historycznych i organizacyjnych, Instytut Śląski pielęgnował pamięć o Powstaniach Śląskich i Powstańcach, dlatego też Rada Instytutu z dumą i radością podejmuje niniejszą uchwałę.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1840 – w Opolu urodził się Mehmed Emin Pasza, właściwie Eduard Schnitzer (zm. 24 października 1892 r. w Kinena, obecnie Demokratyczna Republika Konga), niemiecki lekarz, polityk, podróżnik, afrykanista, zamordowany przez handlarza niewolnikami – Saida ben Abedi
- 1897 – w Opolu powstał Bank Ludowy, założony przez Bronisława Koraszewskiego
- 1901 – w Berlinie w Niemczech zmarł Max Ring (ur. 4 sierpnia 1817 r. w Sudicach k. Opawy w Czechach), niemiecki lekarz, dziennikarz i pisarz
- 1970 – w Katowicach zmarł Ludwik Musioł (ur. 19 grudnia 1892 r. w Mikołowie), nauczyciel, archiwista, historyk kultury oraz Kościoła katolickiego, prekursor krajoznawstwa
- 2017 – decyzją Prezydenta RP Radiostacja w Gliwicach została uznana za Pomnik Historii