W dniach 31.03–1.04.2022 r. odbyło się seminarium „Uniwersalizm i zróżnicowanie polskich i czeskich doświadczeń edukacyjnych” zorganizowane przez Instytut Śląski, Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu i Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe.
W pierwszym dniu obrad referaty wprowadzające wygłosili dr Piotr Pałys, prof. IŚ, „Trudne braterstwo. Cieszyn, Kłodzko, Racibórz, Głubczyce w stosunkach polsko-czechosłowackich pierwszej połowy XX wieku”, prof. RNDr. Tadeusz Siwek, CSc. (Uniwersytet Ostrawski), „Religia w szkole w Czechach i w Polsce w kontekście uwarunkowań historycznych” oraz dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i doc. PhDr. Blažena Gracová, CSc. (Uniwersytet Ostrawski), „Polsko-Czeski Zespół ds. Podręczników Szkolnych – stan badań i perspektywy działania”.
Po południu odbyło się spotkanie robocze Zespołu ds. Podręczników Szkolnych Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego.
W drugim dniu seminarium dr hab. Marek Białokur, prof. UO (Uniwersytet Opolski) przedstawił i omówił film Twarzą w twarz i możliwości jego wykorzystania w edukacji historycznej. Następnie dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Jan Kuświk zaprezentował interaktywną mapę Śląska: pamiętamy.instytutslaski.pl.
Następnie odbyły się warsztaty dla nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i geografii, które poprowadzili: dr hab. Józef Brynkus, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) i dr hab. Małgorzata Machałek, prof. US (Uniwersytet Szczeciński), „Podmiotowość obywatelska w Polsce i Czechach – perspektywa edukacyjna”, prof. dr hab. Beata Gromadzka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), „Baśnie, mity słowiańskie i … fantasy. Jak wykorzystać ich potencjał w edukacji?”, dr hab. Roman Matykowski, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), „Podobieństwa i różnice krajów Europy Środkowo-Wschodniej; analiza porównawcza z perspektywy geografii społeczno-ekonomicznej”.
W ostatniej części spotkania mgr Marta Kmeť, dyrektor Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, zaprezentowała działalność Centrum Pedagogicznego oraz jego oferty edukacyjnej, Janusz Berdzik, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, przestawił ofertę edukacyjną Miejskiego Centrum. Na zakończenie prof. dr hab. Zenon Jasiński (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu) przedstawił założenia projektu opracowania pt. „Słownik regionalistyczny”.
Równolegle z obradami seminarium w Instytucie Śląskim odbyło się spotkanie robocze w sprawie organizacji II Kongresu Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego, który planowany jest na 2023 r.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”