27 lutego w Niemysłowicach (gm. Prudnik), gdzie 75 lat temu Niemcy rozstrzelali 57 chorych więźniów z obozu w Auschwitz, miało miejsce upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci. W wojewódzkiej uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk.
Marszem Śmierci nazywana jest zbiorowa ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz, zarządzona w styczniu 1945 r. przez władze III Rzeszy. Jedna z tras Marszu Śmierci wiodła przez tereny obecnego województwa opolskiego, gdzie spośród kilkunastu tysięcy ludzi, ok. tysiąca poniosło śmierć z wycieńczenia lub zostało zamordowanych.
Pierwsza uroczystość upamiętniająca poległych odbyła się w 2017 roku w Kałkowie, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica. W kolejnych latach podobne wydarzenia miały miejsce w Baborowie i Racławicach Śląskich. Zgodnie z założeniem, każdego roku uroczystości mają odbywać się w innej miejscowości związanej z tragicznym przemarszem.
W 2020 roku byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, mieszkańcy, przedstawiciele władz, służb mundurowych, placówek oświaty spotkali się w Niemysłowicach koło Prudnika. Z tej okazji odsłonięto okolicznościową tablicę o treści: „Pamięci więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau zamęczonych i zamordowanych w styczniu 1945 roku podczas Marszu Śmierci na terenie Gminy Prudnik.”
Fotografie z uroczystości dzięki uprzejmości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1258 – książę Władysław opolski ufundował klasztor Dominikanów w Raciborzu
- 1872 – w Wielopolu (obecnie część Rybnika) urodził się Konstanty Prus (zm. 5 października 1961 r. w Pszczynie), działacz narodowy na Górnym Śląsku, dziennikarz, pracował w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, pisarz, publicysta, autor monografii m.in. o Józefie Lompie i Karolu Miarce oraz dwóch spisów miejscowości z 1920 r. (polskiego Górnego Śląska) i z 1939 r. (Śląska Opolskiego),więzień KL Auschwitz-Birkenau