W uroczystościach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opolu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, lokalnych władz, kombatanci, delegacje służb mundurowych, reprezentanci instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Opola.
Obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, delegacje jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, która znajduje się na budynku dworca kolejowego PKP w Opolu.
W intencji ofiar II wojny światowej w Katedrze Opolskiej odprawiono Mszę Świętą, po której wszyscy uczestnicy przemaszerowali na plac Wolności. Tam podniesiono flagę państwową na maszt, Orkiestra Wojskowa z Bytomia odegrała hymn państwowy, a kompania honorowa żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Instytut Śląski reprezentowali dyrektor Bartosz Kuświk i Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.
Ponadto Dyrektor Instytutu Śląskiego Bartosz Kuświk wraz z burmistrzem Gorzowa Śląskiego Rafałem Kotarskim, Michaliną Stelmach z Urzędu Miejskiego oraz dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyną Midurą złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie porucznika Sokołowskiego oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych za wolność Ojczyzny 1913–1945, znajdującym się na cmentarzu w Gorzowie Śląskim.
W dniu 1 września br. w Kostowie miała miejsce również uroczystość nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich. Dyrektor Bartosz Kuświk uczestniczący w ceremonii złożył kwiaty na mogile Powstańców Śląskich.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody tej ważnej rocznicy, zwłaszcza Delegaturze IPN w Opolu. Dyrekcja Instytutu Śląskiego jest również wdzięczna za zaproszenie na uroczystość Wojewodzie Opolskiemu, Burmistrzowi Gorzowa Śląskiego oraz Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1890 – w Gdowie k. Myślenic urodził się Michał Grażyński (zm. 10 grudnia 1965 r. w Londynie), działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, powstaniec śląski, długoletni wojewoda śląski, w latach 1931–1939 i potem na emigracji naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, współorganizator Związku Naprawy Rzeczypospolitej, autor prac na temat powstań i harcerstwa, m.in.: Walka o Śląsk (1939), W walce o ideały harcerskie. Gawędy, przemówienia, artykuły (1939)
- 1919 – w Raciborzu zmarł Karol Miarka młodszy (ur. 11 czerwca 1856 r. w Pielgrzymowicach k. Pszczyny), działacz społeczny, drukarz i wydawca książek literackich i religijnych oraz śpiewników i kalendarzy
- 1920 – w Bruntalu na Śląsku czeskim urodziła się Irena Anders, pseudonim artystyczny Renata Bogdańska (zm. 29 listopada 2010 r. w Londynie), aktorka, artystka rewiowa, pieśniarka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, żona generała Władysława Andersa