W uroczystościach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opolu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, lokalnych władz, kombatanci, delegacje służb mundurowych, reprezentanci instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Opola.
Obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, delegacje jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, która znajduje się na budynku dworca kolejowego PKP w Opolu.
W intencji ofiar II wojny światowej w Katedrze Opolskiej odprawiono Mszę Świętą, po której wszyscy uczestnicy przemaszerowali na plac Wolności. Tam podniesiono flagę państwową na maszt, Orkiestra Wojskowa z Bytomia odegrała hymn państwowy, a kompania honorowa żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Instytut Śląski reprezentowali dyrektor Bartosz Kuświk i Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.
Ponadto Dyrektor Instytutu Śląskiego Bartosz Kuświk wraz z burmistrzem Gorzowa Śląskiego Rafałem Kotarskim, Michaliną Stelmach z Urzędu Miejskiego oraz dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyną Midurą złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie porucznika Sokołowskiego oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych za wolność Ojczyzny 1913–1945, znajdującym się na cmentarzu w Gorzowie Śląskim.
W dniu 1 września br. w Kostowie miała miejsce również uroczystość nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich. Dyrektor Bartosz Kuświk uczestniczący w ceremonii złożył kwiaty na mogile Powstańców Śląskich.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody tej ważnej rocznicy, zwłaszcza Delegaturze IPN w Opolu. Dyrekcja Instytutu Śląskiego jest również wdzięczna za zaproszenie na uroczystość Wojewodzie Opolskiemu, Burmistrzowi Gorzowa Śląskiego oraz Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1835 – w Krakowie zmarł Jerzy Samuel Bandkie (ur. 24 listopada 1768 r. w Lublinie), historyk, językoznawca, bibliotekarz, autor rozpraw naukowych dotyczących historii Śląska oraz związków językowych Śląska z Polską, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu, sprzeciwiał się celowej germanizacji ludności, przez wiele lat prowadził polemikę z historykami niemieckimi oraz czeskimi na temat polskich korzeni Śląska, opracował Nowy elementarz polski z obrazkami (1803)
- 1856 – w Pielgrzymowicach k. Pszczyny urodził się Karol Miarka młodszy (zm. 12 maja 1919 r. w Raciborzu), działacz społeczny, drukarz i wydawca książek literackich i religijnych oraz śpiewników i kalendarzy
- 1865 – w Poznaniu urodził się Czesław Klimas (zm. 16 marca 1937 r. w Tarnowie Opolskim), działacz polski na Śląsku, w czasie plebiscytu agitował za przyłączeniem Górnym Śląsku do Polski, wstąpił do Związku Polaków w Niemczech, działał w Zarządzie Głównym Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, szefował Polsko-Katolickiemu Towarzystwu Szkolnemu na Śląsku Opolskim, założyciel i prezes spółdzielni „Rolnik”, wspierał działalność Związku Akademików Górnoślązaków Silesia Superior, dyrektor Dzielnicy I Śląskiej Związku Polaków w Niemczech
















Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


