W uroczystościach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opolu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, lokalnych władz, kombatanci, delegacje służb mundurowych, reprezentanci instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Opola.

Obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, delegacje jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, która znajduje się na budynku dworca kolejowego PKP w Opolu.

W intencji ofiar II wojny światowej w Katedrze Opolskiej odprawiono Mszę Świętą, po której wszyscy uczestnicy przemaszerowali na plac Wolności. Tam podniesiono flagę państwową na maszt, Orkiestra Wojskowa z Bytomia odegrała hymn państwowy, a kompania honorowa żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Instytut Śląski reprezentowali dyrektor Bartosz Kuświk i Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.

Ponadto Dyrektor Instytutu Śląskiego Bartosz Kuświk wraz z burmistrzem Gorzowa Śląskiego Rafałem Kotarskim, Michaliną Stelmach z Urzędu Miejskiego oraz dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyną Midurą złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie porucznika Sokołowskiego oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych za wolność Ojczyzny 1913–1945, znajdującym się na cmentarzu w Gorzowie Śląskim.

W dniu 1 września br. w Kostowie miała miejsce również uroczystość nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich. Dyrektor Bartosz Kuświk uczestniczący w ceremonii złożył kwiaty na mogile Powstańców Śląskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody tej ważnej rocznicy, zwłaszcza Delegaturze IPN w Opolu. Dyrekcja Instytutu Śląskiego jest również wdzięczna za zaproszenie na uroczystość Wojewodzie Opolskiemu, Burmistrzowi Gorzowa Śląskiego oraz Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie.