
W Instytucie Śląskim w Opolu przebywał dr Dieter Bach – Honorowy Obywatel Miasta Opola, były dyrektor Akademii Ewangelickiej w Mülheim an der Ruhr. Dzięki jego staraniom i wytrwałości w 1984 r. doszło do ścisłej współpracy Akademii z Instytutem Śląskim, efektem czego były liczne konferencje naukowe, między innymi reaktywowanie „Colloquium Opole”. Współpraca naszych placówek doprowadziła do nawiązania w 1989 r. partnerskiej współpracy pomiędzy miastami Opole i Mülheim an der Ruhr. Podczas odwiedzin w Opolu dr Dieter Bach spotkał się nie tylko z dyrekcją Instytutu Śląskiego, lecz także z przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Ociepą, arcybiskupem Alfonsem Nossolem i ks. dr. Marianem Niemcem – biskupem diecezji katowickiej Kościoła luterańskiego.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1497 – w Nysie na rynku ścięto Mikołaja II (ur. pomiędzy 1450–1465), księcia opolskiego i niemodlińskiego
- 1872 – w Gostomi k. Prudnika urodził się Władysław Robota (zm. 8 września 1939 r. pod Pilchowicami k. Gliwic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i narodowy, po wybuchu II wojny światowej wywieziony przez Niemców do lasu pod Pilchowicami i zamordowany
- 1939 – arcybiskup wrocławski kardynał Adolf Bertram wydał zarządzenie w sprawie zniesienia języka polskiego w kościołach na Śląsku Opolskim
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


