W ramach zdobywania doświadczeń oraz inicjowania formalnej współpracy członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Instytutu Śląskiego: dr hab. Marek Białokur, prof. UO, dr Karolina Biedka, dr Dariusz Gołębiowski i Leokadia Drożdż zostali zaproszeni do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W spotkaniu ze strony PAU wzięły udział prof. dr hab. Barbara Płytycz – Przewodnicząca Komisji PAU do Oceny Podręczników Szkolnych oraz dr hab. Maria Stinia, prof. UJ z Komisji Historii Nauki PAU.
Komisja Historii Nauki PAU została utworzona w 1998 r., jej zadaniem jest m.in.: inicjowanie badań nad historią poszczególnych dyscyplin naukowych, propagowanie idei międzynarodowego dialogu na gruncie historii nauki, promowanie idei rzetelnego cytowania publikacji oraz unowocześniania czasopism z historii nauki i nauk pokrewnych.
Natomiast Komisja PAU do Oceny Podręczników Szkolnych powstała w 2000 r. i zajmuje się opiniowaniem podręczników wchodzących do użytku szkolnego. W opisie działalności tej Komisji czytamy: „Już sam fakt istnienia tego typu suwerennego ciała powinien uczulać autorów i wydawców na poziom wprowadzanych do szkół podręczników”.
Pracownia Badań nad Podręcznikami Historii działa w Instytucie Śląskim od 2023 r., jej zadaniem jest m.in. analiza podręczników szkolnych i akademickich do historii w kontekście obrazu historii Śląska na tle dziejów Polski, Europy i świata, skatalogowanie, stworzenie kompletnej bazy podręczników do historii, opracowywanie artykułów, publikacji oraz organizacja spotkań z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych poświęconych historii Polski, Śląska.
Dla członków Pracowni Badań nad Podręcznikami wizyta w Polskiej Akademii Umiejętności, instytucji z wielką tradycją oraz spotkanie z prof. dr hab. Barbarą Płytycz i dr prof. hab. Marią Stinią, które chętnie dzieliły się swoimi bogatymi doświadczeniami było bardzo cenne i dobrze rokujące dla dalszego współdziałania. Ze swojej strony opowiedzieliśmy o działaniach podjętych w ramach naszej Pracowni, co spotkało się z uznaniem i zaproszeniem do nawiązania oficjalnej współpracy z Polską Akademią Umiejętności w Krakowie.
Przygotowała
Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1946 – otwarto Państwowe Muzeum Zamkowe w Pszczynie
- 1957 – z inicjatywy Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk utworzono w Opolu Instytut Śląski, pierwszym przewodniczącym Rady Naukowej został profesor Stanisław Rospond, a dyrektorem Roman Lutman
- 1970 – w Opolu na placu Wolności został odsłonięty pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego (dawniej pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego), zaprojektowany przez Jana Borowczaka
- 1971 – w Opolu zmarł Alojzy Smolka (ur. 27 kwietnia 1907 r. w Raciborzu), działacz narodowy, społeczny i kulturalny, założyciel Polskiego Teatru Kukiełkowego działającego przy Związku Polaków w Niemczech, w czasie wojny aresztowany i osadzony w obozie w Buchenwaldzie, po wojnie pracował w opolskim teatrze dramatycznym, po powołaniu Teatru Lalek został kierownikiem artystycznym, jego imię nosi dziś Teatr Lalki i Aktora w Opolu