PIN – Instytut Śląski w Opolu zaprasza na zwiedzanie wystawy Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej, prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu (19 marca – 9 kwietnia 2018 r.)
Historia reformacji nie znajduje szerszego rezonansu i pozostaje na marginesie naszej pamięci kulturowej. W jaki sposób dzisiejszą wiedzę na temat protestantyzmu opowiedzieć współczesnemu widzowi, który nie znosi nachalnej propagandy i domaga się swobody dla własnych przemyśleń?
Prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu wystawa na dwunastu wielkoformatowych planszach prezentuje temat ponad pięćsetletniej historii reformacji na obszarach peryferyjnych wobec jej centrów: Wittenbergi i Genewy.
Prezentacja powstała z okazji 500-lecia reformacji. Obejmuje terytoria od krajów bałtyckich na północy, przez ziemie krzyżackie, Śląsk, Rzeczpospolitą, Czechy i Morawy, Słowację (Górne Węgry) – po Siedmiogród na południu.
Myśl reformacyjna była i jest z istoty przekazem słowno-tekstowym. Wystawa poszerza wiedzę o dodatkowe elementy: ilustracje portretowe, sceny figuralne, pomniki, kościoły, widoki miast oraz dokładne mapy geograficzne sytuujące dany temat w konkretnej przestrzeni, które układają się w dwanaście zwartych tematycznie, syntetycznie ujętych całościowych obrazów pamięci.
Przygotowana przez Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie została pomyślana jako „ekspozycja wędrująca” – wcześniej odwiedziła Warszawę, Bielsko-Białą, Czeski Cieszyn i Kraków. Za sprawą PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu oraz prof. Ewy Chojeckiej można ją oglądać od 19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.
- Ekspozycję można zwiedzać w MBP od 19 marca do 9 kwietnia 2018 r.
- 19 marca (poniedziałek), o godz. 12.00 zapraszamy do MBP na otwarcie wystawy i zwiedzanie jej w towarzystwie prof. Ewy Chojeckiej.
Paradoksalnie to, co było słabością reformacyjnych nurtów, okazało się z czasem atutem. Umiejętność wycofywania się z wielkiej sceny w prywatność, zdolność tworzenia tego, co nazywamy dziś „kulturą drugiego obiegu”, choćby owych leśnych kościołów jako odpowiedzi na dyktat kontrreformacji XVII wieku. Dostrzeżono walor tych postaw po doświadczeniach dyktatur XX wieku. Ostatecznie z wystawy wyłania się wizja innej Europy. Nie tej zglajchszaltowanej przemocą i politycznym dyktatem, ale Europy będącej trudną polifonicznością żywiącą się tolerancją, niechby nawet niestabilną.
Prof. Ewa Chojecka, Obrazowanie pamięci historycznej, „Herito” nr 28, s. 168.
Ewa Chojecka – profesor historii sztuki, założycielka i kierowniczka Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (w latach 1978–2003). Inicjatorka i redaktorka naukowa syntezy „Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku” (1. wyd. 2004).
Współorganizatorzy:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1675 – w Brzegu zmarł książę legnicko-wołowsko-brzeski Jerzy Wilhelm (ur. 29 września 1660 r. w Oławie), ostatni męski przedstawiciel śląskiej linii Piastów, dobrze zapowiadające się rządy Jerzego Wilhelma przerwał nagły zgon księcia
- 1905 – w Gliwicach skazano 23 robotników na karę więzienia i grzywnę za prywatną naukę języka polskiego i śpiewanie polskich pieśni
- 1953 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Jan Skrzek (zm. 29 stycznia 2015 r. w Katowicach), muzyk i kompozytor, identyfikował się z kulturą Górnego Śląska, poruszał w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu, ostatni jego album nosił tytuł „Kolory bluesa”, wydany w 2014 r.
- 1987 – z inicjatywy biskupa Alfonsa Nossola otwarto w Opolu Muzeum Diecezjalne, którego zadaniem jest gromadzenie powstałych przed wiekami obiektów sakralnych, ich ochrona i konserwacja, w placówce mieści się również Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
- 1997 – w Katowicach zakończył się proces 24 zomowców biorących udział w pacyfikacji KWK „Wujek”, wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni
- 2000 – w Warszawie zmarł Maurycy Horn (ur. 16 listopada 1917 r. w Wiedniu), historyk, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i Żydowskiego Instytutu Badawczego w Warszawie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
- 2006 – w Rudzie Śląskiej w KWK „Halemba” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 23 górników