Wystawa „Wojciech Wawrzynek (1913–1965). Patron Nagrody za najlepsza pracę poświęconą tematyce śląskiej w Instytucie Śląskim”
Z okazji 60. rocznicy śmierci Wojciecha Wawrzynka – jednego z patronów Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska, organizowanej od ponad 30 lat w Instytucie Śląskim przygotowana została wystawa upamiętniająca tą postać.
Na ekspozycji można zobaczyć publikacje i materiały autorstwa Wojciecha Wawrzynka, znajdujące się w Bibliotece i Zbiorach Specjalnych Instytutu Śląskiego, ponadto dokumenty z konkursu o Nagrodę oraz fragmenty wystawy: „Śląska Nagroda Braci Wawrzynków w Instytucie Śląskim”, przygotowanej z okazji Jubileuszu 30-lecia Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.
Wojciech Wawrzynek (1913–1965) – urodził się Raciborzu, był działaczem Związku Polskiej Młodzieży Akademickiej w Niemczech. Ukończył gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W latach 1932–1934 pracował w redakcjach „Dziennika Berlińskiego”, „Młodego Polaka w Niemczech”, „Narodu” oraz w berlińskim oddziale Polskiej Akademii Telegraficznej. Studiował na wydziałach ekonomicznym i dziennikarskim uniwersytetu w Berlinie, od 1934 r. kontynuował studia na uniwersytecie w Królewcu, pracując równolegle w redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. W trakcie studiów był sekretarzem, a następnie prezesem Związku Akademików Polaków w Niemczech.
Aresztowany przez gestapo we wrześniu 1939 r., osadzony został w obozie koncentracyjnym Hohenbruch, gdzie był więziony do 1941 r. Pod koniec tegoż roku zwolniony z obozu, otrzymał powołanie do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej. W roku 1946 powrócił do kraju. Zatrudnił się w redakcji „Trybuny Robotniczej” i „Nowin Opolskich”, których był przez pewien czas redaktorem naczelnym. Równocześnie działał w Polskim Związku Zachodnim.
W listopadzie 1948 r. Wojciech Wawrzynek był pracownikiem Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Po powrocie do Opola, od 1 sierpnia 1960 do 8 stycznia 1965 r., pracował na stanowisku starszego redaktora Instytutu Śląskiego.
Fragmenty wystawy: „Śląska Nagroda Braci Wawrzynków w Instytucie Śląskim”
Wystawę można zobaczyć w siedzibie Instytutu Śląskiego w holu na III piętrze.
Przygotowała: Leokadia Drożdż, fot. Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1582 – wielki pożar zniszczył zabudowę Głogówka
- 1817 – w Częstochowie urodził się Teodor Heneczek (zm. 10 listopada 1888 r. w Netrebce), górnośląski drukarz, redaktor i wydawca, założył w Piekarach Śląskich własną drukarnię, wydawał książki do nabożeństwa, śpiewniki, literaturę staropolską, kalendarze oraz dzieła górnośląskich pisarzy, drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki”, „Poradnik dla Ludu Górnośląskiego”, „Zwiastun Górnośląski”
- 1961 – w Katowicach zmarł Józef Grzegorzek (ur. 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych k. Wodzisławia), działacz narodowy, organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, w czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau