Wystawa „Wojciech Wawrzynek (1913–1965). Patron Nagrody za najlepsza pracę poświęconą tematyce śląskiej w Instytucie Śląskim”
Z okazji 60. rocznicy śmierci Wojciecha Wawrzynka – jednego z patronów Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska, organizowanej od ponad 30 lat w Instytucie Śląskim przygotowana została wystawa upamiętniająca tą postać.
Na ekspozycji można zobaczyć publikacje i materiały autorstwa Wojciecha Wawrzynka, znajdujące się w Bibliotece i Zbiorach Specjalnych Instytutu Śląskiego, ponadto dokumenty z konkursu o Nagrodę oraz fragmenty wystawy: „Śląska Nagroda Braci Wawrzynków w Instytucie Śląskim”, przygotowanej z okazji Jubileuszu 30-lecia Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.
Wojciech Wawrzynek (1913–1965) – urodził się Raciborzu, był działaczem Związku Polskiej Młodzieży Akademickiej w Niemczech. Ukończył gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W latach 1932–1934 pracował w redakcjach „Dziennika Berlińskiego”, „Młodego Polaka w Niemczech”, „Narodu” oraz w berlińskim oddziale Polskiej Akademii Telegraficznej. Studiował na wydziałach ekonomicznym i dziennikarskim uniwersytetu w Berlinie, od 1934 r. kontynuował studia na uniwersytecie w Królewcu, pracując równolegle w redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. W trakcie studiów był sekretarzem, a następnie prezesem Związku Akademików Polaków w Niemczech.
Aresztowany przez gestapo we wrześniu 1939 r., osadzony został w obozie koncentracyjnym Hohenbruch, gdzie był więziony do 1941 r. Pod koniec tegoż roku zwolniony z obozu, otrzymał powołanie do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej. W roku 1946 powrócił do kraju. Zatrudnił się w redakcji „Trybuny Robotniczej” i „Nowin Opolskich”, których był przez pewien czas redaktorem naczelnym. Równocześnie działał w Polskim Związku Zachodnim.
W listopadzie 1948 r. Wojciech Wawrzynek był pracownikiem Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Po powrocie do Opola, od 1 sierpnia 1960 do 8 stycznia 1965 r., pracował na stanowisku starszego redaktora Instytutu Śląskiego.
Fragmenty wystawy: „Śląska Nagroda Braci Wawrzynków w Instytucie Śląskim”
Wystawę można zobaczyć w siedzibie Instytutu Śląskiego w holu na III piętrze.
Przygotowała: Leokadia Drożdż, fot. Leokadia Drożdż
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1664 – w Głogowie zmarł Andreas Gryphius (ur. 2 października 1616 r. w Głogowie), poeta niemiecki okresu baroku i twórca nowożytnego dramatu niemieckiego
- 1894 – w Szerokiej k. Jastrzębia-Zdroju urodził się Henryk Sławik (zm. 23 sierpnia 1944 r. w Mauthausen-Gusen), powstaniec śląski, dziennikarz, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, organizator pomocy uchodźcom polskim (w tym Żydom) na Węgrzech, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany w KL Mauthausen-Gusen
- 1922 – w Katowicach odbyły się centralne uroczystości przekazania województwa śląskiego do Polski i złożenie przez wojewodę Józefa Rymera ślubowania wierności Górnego Śląska Polsce
- 1956 – w Paryżu zmarł Jan Józef Ludyga-Laskowski (ur. 15 marca 1894 r. w Rozbarku, obecnie część Bytomia), działacz niepodległościowy, powstaniec śląski, żołnierz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, uczestnik powstań śląskich 1920–1921, współzałożyciel Związku Byłych Powstańców, piastował m.in. stanowiska wiceprezesa Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i wiceprezesa Federacji Międzysojuszniczej Byłych Kombatantów (FIDAC) na Polskę, członka Rady Dyrekcji tej organizacji w Paryżu, w II wojnie światowej obrońca Śląska, w 1944 r. aresztowany we Francji przez gestapo, więziony w Marsylii i Grenoble, zesłany do Fort Montluc pod Lyonem, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie