Instytut Śląski był współorganizatorem XIV Doktoranckiego Seminarium Dydaktyczno-Historycznego, które odbyło się pod patronatem Komisji Dydaktyki Komitetu Nauk Historycznych PAN.
Spotkanie miało miejsce 13 maja 2023 r. hybrydowo w siedzibie Instytutu oraz online. Seminarium otworzyła dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, prof. UAM. Następnie głos zabrał dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego, który po przywitaniu gości, opowiedział o nowym projekcie dotyczącym Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii.
Wykład wprowadzający Z Kresów Wschodnich na Górny Śląsk wygłosiła prof. dr hab. Barbara Kubis. Następnie dr Katarzyna Kaczmarek i Bartosz Pawlak przedstawili badania na temat źródeł wiedzy i świadomości historycznej uczniów w świetle badań ankietowych. Swoje wystąpienie miała również Leokadia Drożdż, która przedstawiła temat Śląska Nagroda Braci Wawrzynków (1991–2021). Historia w konkursie zapisana. Po wystąpieniach odbyła się dyskusja.
W XIV Doktoranckim Seminarium Dydaktyczno-Historycznym wzięło udział kilkudziesięciu dydaktyków z całej Polski.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Rybnickiej Kuźni (obecnie część Rybnika) urodził się Roman Motyka (zm. 3 maja 1947 r.), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, członek Armii Krajowej, zginął w niejasnych okolicznościach, zastrzelony przez kolegę, rzekomo wskutek nieszczęśliwego wypadku
- 1922 – w Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska
- 1939 – w Centawie k. Strzelec Opolskich zdemolowano polską szkołę prywatną mieszczącą się w domostwie Piotra Głowani
- 1996 – Sejm RP powołał Politechnikę Opolską, ustawa weszła w życie 1 września 1996 r.