Informujemy, że już w tym tygodniu dostępny będzie najnowszy, XXII tom cyklu „Colloquium Opole. Polacy – Czesi – Niemcy. Sąsiedztwo w XXI wieku”. Opracowanie przygotowane pod redakcją dra Marka Mazurkiewicza, dr Agaty Haas i Roberta Wieczorka zawiera materiały z konferencji „Colloquium Opole 2019. Konferencja pokoju z 1919 roku. Jak tworzono ład wersalski”.
Tom zawiera 10 artykułów autorstwa znamienitych naukowców, specjalistów i znawców poruszanego tematu. Monografia została podzielona na cztery rozdziały: „Europa po traktacie”, „Wersalskie wizje i zagrożenia nowego ładu w Europie”, „Nowe państwa i społeczeństwa w nowej erze. Zmiany cywilizacyjne w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji po 1919 roku” oraz „Obywatel wobec odwrotu od demokratyzacji”. Już dziś zapraszamy do lektury!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Rybnickiej Kuźni (obecnie część Rybnika) urodził się Roman Motyka (zm. 3 maja 1947 r.), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, członek Armii Krajowej, zginął w niejasnych okolicznościach, zastrzelony przez kolegę, rzekomo wskutek nieszczęśliwego wypadku
- 1922 – w Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska
- 1939 – w Centawie k. Strzelec Opolskich zdemolowano polską szkołę prywatną mieszczącą się w domostwie Piotra Głowani
- 1996 – Sejm RP powołał Politechnikę Opolską, ustawa weszła w życie 1 września 1996 r.