Z wielkim żalem informujemy, że 30 listopada 2025 roku zmarł prof. dr hab. Feliks Pluta, wybitny językoznawca, dialektolog, wieloletni pracownik Instytutu Śląskiego.
Profesor w latach 60. brał udział w badaniach terenowych wraz ze Stanisławem Bąkiem, Henrykiem Borkiem, Franciszkiem Bizoniem czy Walentym Dobrzyńskim, pozyskując materiał gwarowy, potrzebny do opracowania słownika gwar śląskich. Po śmierci profesorów S. Bąka i S. Rosponda kierował, aż do 1990 r. pracami zespołu dialektologów w Instytucie Śląskim. Wówczas to kartoteka słownika została uzupełniona i wzbogacona nowymi materiałami. Prof. Feliks Pluta wnikliwie opracował gwary prudnickie, a z jego zbiorów Pracownia Badań Językoznawczych korzysta do dziś.
Dorobek naukowy Profesora w dziedzinie historii języka polskiego, dialektologii i onomastyki to ponad dwieście prac. Warto wymienić tu chociażby Dialekt głogówecki (cz. 1: Fonetyka, 1963; cz. 2: Słowotwórstwo, fleksja, teksty gwarowe, 1964); Słownictwo Dzierżysławic w powiecie prudnickim (1975) czy Studia językoznawcze. Historia języka, dialektologia, onomastyka (2001).
Jego pasja badawcza pozostawiła bogatą spuściznę a zainteresowania gwarami Śląska w znaczącym stopniu przyczyniły się poszerzenia zasobów kartoteki Słownika gwar śląskich i rozwoju pracowni językoznawczej Instytutu Śląskiego w Opolu.
Przygotowały: Agata Haas i Marzena Muszyńska
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1815 – dekretem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III prowincję śląską podzielono na cztery rejencje
- 1841 – w Gostomi k. Prudnika urodził się Filip Robota (zm. 17 maja 1902 r. w Prudniku), polski działacz oświatowy i społeczno-narodowy, nauczyciel
- 1895 – w Wiesbaden w Niemczech zmarł Gustav Freytag (ur. 13 lipca 1816 r. w Kluczborku), powieściopisarz i dramaturg niemiecki
- 1939 – w Strzelcach Opolskich napadnięto na polskich artystów z teatru w Katowicach, zapowiedziane przedstawienie nie odbyło się
- 1940 – w Strzelcach Opolskich zmarł Bonifacy Bołdyk (ur. 25 maja 1879 r. w Kobiernie k. Ostrzeszowa), działacz społeczny i plebiscytowy, uczestnik powstań śląskich, poseł do Sejmu RP i Sejmu Śląskiego, aresztowany przez Niemców, zmarł w więzieniu
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


