Dnia 16 września br. odbyła się w Opolu uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę oraz obchody Światowego Dnia Sybiraka. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele oo. Franciszkanów. Następnie kompania honorowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, Orkiestra Wojskowa z Wrocławia, weterani, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury oraz mieszkańcy miasta przemaszerowali pod Ratusz, gdzie odbyły się główne uroczystości. Głos zabrał Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski oraz Walenty Oliwa, prezes Oddziału Opolskiego Związku Sybiraków. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie na część poległych i pomordowanych na Wschodzie oddanej przez kompanię honorową, pod tablicą upamiętniającą ofiary deportacji na Sybir złożono wieńce i znicze. Instytut Śląski reprezentowała Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.
Fot. Rafał Soroczyński
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie