Dnia 16 września br. odbyła się w Opolu uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę oraz obchody Światowego Dnia Sybiraka. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele oo. Franciszkanów. Następnie kompania honorowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, Orkiestra Wojskowa z Wrocławia, weterani, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury oraz mieszkańcy miasta przemaszerowali pod Ratusz, gdzie odbyły się główne uroczystości. Głos zabrał Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski oraz Walenty Oliwa, prezes Oddziału Opolskiego Związku Sybiraków. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie na część poległych i pomordowanych na Wschodzie oddanej przez kompanię honorową, pod tablicą upamiętniającą ofiary deportacji na Sybir złożono wieńce i znicze. Instytut Śląski reprezentowała Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.

Fot. Rafał Soroczyński
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1867 – w Rudnie k. Gliwic urodził się Paweł Kaizer (zm. 10 grudnia 1935 r. w Rybniku), działacz narodowy i plebiscytowy, powstaniec, współorganizator towarzystwa „Eleusis” i Śląskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników, działacz oświatowy, w III powstaniu śląskim walczył pod Górą św. Anny
- 1940 – w Olsztynie k. Częstochowy zmarł Paweł Golaś (ur. 6 sierpnia 1885 r. w Lubszy k. Lublińca), działacz społeczny, powstaniec śląski, kupiec, aresztowany przez gestapo i rozstrzelany
- 1976 – w Bytomiu w pożarze KWK „Miechowice” zginęło 7 górników




Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


