Na zaproszenie Domu Dziennego Pobytu „Malinka” w Opolu, w ramach Wszechnicy Historyczno-Krajoznawczej dla Seniorów, pracownicy Instytutu Śląskiego Joanna Siek i Krzysztof Stecki przedstawili film „Opolskie place: Jana Pawła II i św. Sebastiana wczoraj i dziś” zrealizowany przez Opolską Fundację Filmową OFFilm oraz wygłosili prelekcję na temat „Opolskie Place – wczoraj i dziś”.
Prelekcję, która miała miejsce w dniu 21.10.2022 r., przygotował i prowadził Tadeusz Jacek Rogoża.
Licznie zebrani seniorzy wysłuchali opowieści o czasach najdawniejszych, wygłoszoną przez Joannę Siek. Następnie Krzysztof Stecki przedstawił opolskie place przekrojowo w późniejszych czasach, prezentując zdjęcia i mapy od XIX w. do dzisiaj. Niektóre z tych miejsc wywołały wiele wspomnień, którymi uczestnicy żywo dzielili się z prowadzącymi.
W bardzo miłej atmosferze i przy ciekawej dyskusji upłynął czas spotkania.
Autor zdjęć: Tomasz Rosiński z DDP MALINKA
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1890 – w Gdowie k. Myślenic urodził się Michał Grażyński (zm. 10 grudnia 1965 r. w Londynie), działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, powstaniec śląski, długoletni wojewoda śląski, w latach 1931–1939 i potem na emigracji naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, współorganizator Związku Naprawy Rzeczypospolitej, autor prac na temat powstań i harcerstwa, m.in.: Walka o Śląsk (1939), W walce o ideały harcerskie. Gawędy, przemówienia, artykuły (1939)
- 1919 – w Raciborzu zmarł Karol Miarka młodszy (ur. 11 czerwca 1856 r. w Pielgrzymowicach k. Pszczyny), działacz społeczny, drukarz i wydawca książek literackich i religijnych oraz śpiewników i kalendarzy
- 1920 – w Bruntalu na Śląsku czeskim urodziła się Irena Anders, pseudonim artystyczny Renata Bogdańska (zm. 29 listopada 2010 r. w Londynie), aktorka, artystka rewiowa, pieśniarka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, żona generała Władysława Andersa