Serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Katedra Opolska – badania archeologiczne odkrywają tradycje pokoleń”, które odbędzie się w sobotę (9 września) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W godzinach 10.00-20.00 zwiedzać będzie można stanowiska archeologiczne. Prace prowadzone są od ubiegłego roku i pozwoliły odsłonić cenne relikty architektury z początku wieku XIII.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katedra Opolska) jest najważniejszą świątynią w Opolu. Założono ją na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego. Zachowane detale architektoniczne i nawarstwienia kulturowe archeologiczne pokazują świetność i rozmach kulturowy dawnych wieków. Odkryte pod posadzką obecnej katedry relikty stanowią dolne partie murów kościoła, którego istnienie poświadcza dokument z 1223 roku w którym wymieniany jest pleban Reginald. Świątynia składała się z prezbiterium z aneksem po stronie północnej, transeptu, trójnawowego korpusu oraz masywu wieżowego tzw. westwerku. Odkrycia, których dokonano w Katedrze Opolskiej mają ogromną wartość dla historii miasta i województwa oraz pokazują piękno zachowanego dziedzictwa kulturowego naszych przodków.
Przewodnikiem zwiedzania będzie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która koordynuje prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej. Jest również związana z Zakładem Edukacji i i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego.
Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, więcej informacji znaleźć można pod tym linkiem.
Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Śląski i Diecezja Opolska.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1588 – wojska polskie pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego rozgromiły pod Byczyną austriackie wojska arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, pretendenta do polskiej korony
- 1848 – w Końskiej (obecnie część Trzyńca) na Zaolziu, urodził się Jan Kubisz (zm. 25 marca 1929 r. w Gnojniku), nauczyciel, poeta, pamiętnikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, działacz społeczny Czytelni Ludowej w Cieszynie, Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, autor wiersza Do Olzy, znanego bardziej pod tytułem Płyniesz Olzo, który stał się hymnem Śląska Cieszyńskiego oraz pieśni Ojcowski dom, drukował w „Gwiazdce Cieszyńskiej” i „Przyjacielu Ludu”, autor Pamiętnika starego nauczyciela (1928)
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Gliwice, Oleśnicę i prawobrzeżną część Opola