Zapraszamy Państwa na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK organizowany przez Instytut Śląski i Radio Opole. Odbędzie się on 29 listopada o godz. 18:00 w Studiu M Radia Opole.

Jacek Kowalski jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracuje na tej uczelni jako profesor. Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz i popularyzator poezji starofrancuskiej, wieloletni sekretarz naukowy Seminarium Mediewistycznego. Autor tekstów pieśni, przekładów, scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych, plenerowych widowisk historycznych, a także publikacji popularnych i naukowych. Gra na gitarze i citoli. Jego twórczość związana jest z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz Francji, a bogata dyskofrafia obejmuje repertuar muzyki dawnej, piosenki autorskiej i pieśni patriotycznych (m.in. Grunwald 1410 po Kowalsku, Blokomachia, Dumy staropolskie, Idźmy! Śpiewy powstańcze). Laureat licznych nagród. Oprócz zespołu Monogramista JK, Jacek Kowalski także występuje lub współpracuje z zespołem Klub Świętego Ludwika, Tomaszem Dobrzańskim i Henrykiem Kasperczakiem. Wystąpił w duecie z Jackiem Kaczmarskim.

Zespół Monogramista JK tworzą lub tworzyli tacy artyści jak Jacek Kowalski (śpiew, gitara, teksty, melodie), Anita Murawka – szef artystyczny (fagot, aranżacje), Wiesław Wolnik – pierwszy szef muzyczny (gitara, aranżacje), Justyna Gertner-Piechel (wiolonczela), Marzena Łopińska (flet), Marzena Rotnicka (flet), Robert Rekiel (instrumenty perkusyjne), Maria Gołaska (śpiew).

Wydarzenie jest sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

                        

Zapraszamy serdecznie.