Wkrótce ukaże się publikacja Instytutu Śląskiego „Pieśni znad Odry” w formie śpiewnika pieśni śląskich związanych tematycznie z rzeką Odrą. Pieśni te zebrał etnograf-muzykolog Adolf Dygacz (1914-2004), a wyboru dokonała i wstępem opatrzyła jego żona, Janina Dygacz, z inicjatywy redaktora publikacji, dr. Krzysztofa Kleszcza.

Jednocześnie z publikacją śpiewnika odbędzie się koncert pieśni w wykonaniu trio w skaldzie: Grzegorz Płonka (śpiew, gitara, kazoo), Jacek Dzwonowski (skrzypce, instrumenty klawiszowe, loopy) i Tomasz Drozdek (instrumenty etniczne i perkusyjne). Koncert odbędzie się w Studiu M w siedzibie Radia Opole w piątek 8 listopada o godz. 18:00. Będzie retransmitowany na antenie Radia Opole.

Grzegorz Płonka jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, popularyzatorem śląskiej kultury i laureatem licznych nagród na tym polu. Jest multiinstrumentalistą, wokalistą, aranżerem, ale także autorem i redaktorem publikacji o jego rodzinnej Ligocie – dzielnicy Katowic. Do płyt Grzegorza Płonki związanych ze Śląskiem należą: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu”, „Życie pieśniczką pisane”, „Vox ex Silesia” oraz  “uOdro nasza, uOdro”. Ostatnia z wymienionych ma ścisły związek z repertuarem planowanego koncertu.

Jacek Dzwonowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (specjalność – skrzypce), multiinstrumentalistą, kompozytorem, realizatorem i producentem nagrań, twórcą instrumentów. Jest członkiem duetu ‘scena c’, kwartetu smyczkowego Altra Volta, zespołów The Plodders i Zapłoty, współpracuje z Teatrem A, Stanisławem Soyką (m.in. „Soyka po śląsku”), Joanną Kondrat i in.

Tomasz Drozdek jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Radomsku. Jest również multiinstrumentalistą, ze szczególną pasją dla instrumentów perkusyjnych i monochromatycznych, głównie etnicznych. Związany jest z zespołami Makabunda (muzyka przedwojenna), Kalokagathos (muzyka dawna, ludowa i szeroko pojęte etno), Canau (folk’n’roll), DelivEr_US (math metal), T.ETNO i MUMIO. Gromadzi rzadkie i zapomniane instrumenty, a także własnoręcznie je konstruuje.

Zapraszamy na koncert i promocję książki “Pieśni znad Odry”.

Wydarzenie jest sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.