W 80. rocznicę rozpoczęcia ostatniej operacji wojskowej, kończącej II wojnę światową w Europie, zapraszamy Państwa na międzynarodową konferencję naukową:
“Łużyckie tradycje jednostek garnizonu opolskiego – w 80. rocznicę Bitwy Budziszyńskiej i wyzwolenia północnych Czech”.
W walkach, rozpoczętych 16 kwietnia 1945 r. forsowaniem Odry i Nysy Łużyckiej, udział wzięły między innymi jednostki wojskowe, które później przybyły na Śląsk. Tutaj nie tylko utworzono z nich lokalne garnizony, ale także zostały zaangażowane w lokalny konflikt graniczny, nadzorując granicę polsko – czeską.
Tym wydarzeniom poświęcona będzie nasza konferencja, która odbędzie się
16 kwietnia 2025 r., w sali 301 Instytutu Śląskiego, początek o g. 9:00.
Zapraszamy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1582 – wielki pożar zniszczył zabudowę Głogówka
- 1817 – w Częstochowie urodził się Teodor Heneczek (zm. 10 listopada 1888 r. w Netrebce), górnośląski drukarz, redaktor i wydawca, założył w Piekarach Śląskich własną drukarnię, wydawał książki do nabożeństwa, śpiewniki, literaturę staropolską, kalendarze oraz dzieła górnośląskich pisarzy, drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki”, „Poradnik dla Ludu Górnośląskiego”, „Zwiastun Górnośląski”
- 1961 – w Katowicach zmarł Józef Grzegorzek (ur. 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych k. Wodzisławia), działacz narodowy, organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, w czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau