We wtorek 6 lipca 2021 r. w obecności Wiceministra Obrony Narodowej, pochodzącego z Opola Marcina Ociepy oraz przedstawicieli władz państwowych, regionalnych i lokalnych, w asyście wojskowej, odbyła się uroczystość pogrzebowa 5 bezimiennych Powstańców Śląskich, którzy w 2019 roku zostali ekshumowani przez Instytut Pamięci Narodowej w okolicach Ligoty Dolnej. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Świętego Floriana w Wysokiej (gm. Leśnica), po której uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Kalinowa (gm. Strzelce Opolskie), gdzie sformowany został kondukt pogrzebowy. Na lokalnym cmentarzu zostały złożone szczątki Powstańców.
W uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk, który na grobie Powstańców złożył pamiątkową wiązankę kwiatów i przekazał zebranym okolicznościowe przypinki „Tobie Polsko”.
Uroczystość, która miała charakter państwowy, zorganizowana została przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, Parafię Św. Floriana w Wysokiej i Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich.
(fot. Krzysztof Marcinkiewicz; Łukasz Kołtowski)
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1819 – w Jabłonkowie na Zaolziu urodził się Adam Sikora (zm. 14 grudnia 1871 r. w Jabłonkowie), poeta ludowy, samouk
- 1910 – w Cisku k. Koźla urodził się Władysław Planetorz (zm. 16 lutego 1944 r. w Kłodzku), działał Związku Akademików Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech oraz Związku Polaków w Niemczech, inicjator tajnej organizacji harcerskiej na terenie Bytomia i Strzelec Opolskich, aresztowany, więzień obozów Auschwitz-Birkenau i Mathausen-Gusen, zabity w twierdzy kłodzkiej
- 1931 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Piotr Kołodziej (ur. 15 lutego 1853 r. w Siemianowicach Śląskich), autor licznych sztuk dla teatrów amatorskich, działacz polski na Górnym Śląsku, prezes Związku Chrześcijańsko-Ludowego, członek Towarzystwa Oświaty im. św. Jacka w Siemianowicach, autor ok. 30 utworów dramatycznych o komediowym charakterze, zawierających wątki folklorystyczne
- 1948 – założono klub piłkarski Górnik Zabrze
- 1962 – rozpoczęła emisję Telewizja Wrocław



























































Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


