We wtorek 6 lipca 2021 r. w obecności Wiceministra Obrony Narodowej, pochodzącego z Opola Marcina Ociepy oraz przedstawicieli władz państwowych, regionalnych i lokalnych, w asyście wojskowej, odbyła się uroczystość pogrzebowa 5 bezimiennych Powstańców Śląskich, którzy w 2019 roku zostali ekshumowani przez Instytut Pamięci Narodowej w okolicach Ligoty Dolnej. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Świętego Floriana w Wysokiej (gm. Leśnica), po której uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Kalinowa (gm. Strzelce Opolskie), gdzie sformowany został kondukt pogrzebowy. Na lokalnym cmentarzu zostały złożone szczątki Powstańców.

W uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk, który na grobie Powstańców złożył pamiątkową wiązankę kwiatów i przekazał zebranym okolicznościowe przypinki „Tobie Polsko”.
Uroczystość, która miała charakter państwowy, zorganizowana została przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, Parafię Św. Floriana w Wysokiej i Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich.

(fot. Krzysztof Marcinkiewicz; Łukasz Kołtowski)