We wtorek 6 lipca 2021 r. w obecności Wiceministra Obrony Narodowej, pochodzącego z Opola Marcina Ociepy oraz przedstawicieli władz państwowych, regionalnych i lokalnych, w asyście wojskowej, odbyła się uroczystość pogrzebowa 5 bezimiennych Powstańców Śląskich, którzy w 2019 roku zostali ekshumowani przez Instytut Pamięci Narodowej w okolicach Ligoty Dolnej. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Świętego Floriana w Wysokiej (gm. Leśnica), po której uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Kalinowa (gm. Strzelce Opolskie), gdzie sformowany został kondukt pogrzebowy. Na lokalnym cmentarzu zostały złożone szczątki Powstańców.
W uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk, który na grobie Powstańców złożył pamiątkową wiązankę kwiatów i przekazał zebranym okolicznościowe przypinki „Tobie Polsko”.
Uroczystość, która miała charakter państwowy, zorganizowana została przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, Parafię Św. Floriana w Wysokiej i Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich.
(fot. Krzysztof Marcinkiewicz; Łukasz Kołtowski)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Rybnickiej Kuźni (obecnie część Rybnika) urodził się Roman Motyka (zm. 3 maja 1947 r.), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, członek Armii Krajowej, zginął w niejasnych okolicznościach, zastrzelony przez kolegę, rzekomo wskutek nieszczęśliwego wypadku
- 1922 – w Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska
- 1939 – w Centawie k. Strzelec Opolskich zdemolowano polską szkołę prywatną mieszczącą się w domostwie Piotra Głowani
- 1996 – Sejm RP powołał Politechnikę Opolską, ustawa weszła w życie 1 września 1996 r.