Pomnik gen. Györgya Klapki został odsłonięty 14 października 2021 r. w Nysie na rogu ulic Wyspiańskiego i Mostowej, obok mostu im. Tadeusza Kościuszki.
Podczas Wiosny Ludów Generał Klapka był jednym z dowódców powstania węgierskiego, w którym brali też udział Polacy, (m.in. Józef Bem), a w czasie wojny prusko – austriackiej z 1866 roku, dowodził sformowanym w Nysie Legionem Węgierskim. W czasie polskiego powstania styczniowego wspierał też aktywnie politycznie polskie ruchy narodowowyzwoleńcze.
W uroczystości brali udział przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Instytut Śląski reprezentował Krzysztof Krawczyk.
Więcej informacji nt. uroczystości: www.nasza.nysa.pl
Fot. Andrzej Babiński
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1807 – Wrocław został zdobyty przez wojska napoleońskie, dowodzone przez brata Napoleona Hieronima Bonaparte (1784–1860)
- 1865 – w Rudach Raciborskich zmarł Juliusz Roger (ur. 23 lutego 1819 r. w Niederstotzingen w Niemczech), przyrodnik, etnolog, lekarz księcia raciborskiego Wiktora I Maurycego, królewski radca sanitarny, badacz i zbieracz pieśni górno¬śląskich, autor wydanych w 1863 r. we Wrocławiu Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku











































Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


