W dniu 27 kwietnia 2023 r. pracownicy Instytutu Śląskiego, Leokadia Drożdż, Joanna Siek oraz Agnieszka Misiurska wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bogatalanta” oraz Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy, Robertem Wietrzykiem w szkolnej sali gimnastycznej mieli przyjemność wyemitować filmy z serii „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”.
Projekcja połączona była z wykładem nt. Roku Aleksandry Piłsudskiej i roli kobiet II Rzeczpospolitej oraz interesującą, angażującą dyskusją. Podczas seansu, widzowie poznali sylwetki kobiet, które przed stu laty zabiegały o polskość Śląska – postaci często mało znane, ale w swojej determinacji, niezwykle ważne dla historii regionu. Jak mówi wstęp do filmów, cytując Olgę Ręgorowiczową:
„Nie masz w tych życiorysach żyjących wielkich bohaterek, ni wybitnych działaczek, powie, ktoś. Słusznie. Robiłyście to, co robiło wiele z was gdziekolwiek indziej. I to prawda. Ale pamiętać trzeba, że na Śląsku był specjalnie ciężki i trudny teren pracy. Dlatego jeśli znajdziecie wśród naszych wspomnień życiorysy kobiet, których największą, a nieraz jedyną zasługą było to, że uczyły dzieci swoje po polsku, nie dziwcie się: na Śląsku nawet myśleć po polsku było bohaterstwem, które trzeba umieć docenić.”
Serię filmów „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie” można też już oglądać na kanale YouTube Instytutu Śląskiego.
(fot. Joanna Siek, Agnieszka Misiurska)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu