W dniu 27 kwietnia 2023 r. pracownicy Instytutu Śląskiego, Leokadia Drożdż, Joanna Siek oraz Agnieszka Misiurska wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bogatalanta” oraz Dyrektorem Publicznej Szkoły  Podstawowej w Bogacicy, Robertem Wietrzykiem w szkolnej sali gimnastycznej mieli przyjemność wyemitować filmy z serii „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”.

Projekcja połączona była z wykładem nt. Roku Aleksandry Piłsudskiej i roli kobiet II Rzeczpospolitej oraz interesującą, angażującą dyskusją. Podczas seansu, widzowie poznali sylwetki kobiet, które przed stu laty zabiegały o polskość Śląska – postaci często mało znane, ale w swojej determinacji, niezwykle ważne dla historii regionu. Jak mówi wstęp do filmów, cytując Olgę Ręgorowiczową:

„Nie masz w tych życiorysach żyjących wielkich bohaterek, ni wybitnych działaczek, powie, ktoś. Słusznie. Robiłyście to, co robiło wiele z was gdziekolwiek indziej. I to prawda. Ale pamiętać trzeba, że na Śląsku był specjalnie ciężki i trudny teren pracy. Dlatego jeśli znajdziecie wśród naszych wspomnień życiorysy kobiet, których największą, a nieraz jedyną zasługą było to, że uczyły dzieci swoje po polsku, nie dziwcie się: na Śląsku nawet myśleć po polsku było bohaterstwem, które trzeba umieć docenić.”

Serię filmów „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie” można też już oglądać na kanale YouTube Instytutu Śląskiego.

(fot. Joanna Siek, Agnieszka Misiurska)