W dniach 24–26 kwietnia 2023 r. gościliśmy na Opolszczyźnie dyrektorów instytucji kultury z całej Polski. W poniedziałek przedstawiciele instytucji, prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorem Piotrem Glińskim, Sekretarzem Stanu Jarosławem Selinem, parlamentarzystami i samorządowcami ziemi brzeskiej odwiedzili Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Tam rozpoczęto pierwszą część corocznej narady roboczej, która zainicjowana została i jest koordynowana przez Narodowy Instytut Ochrony Muzealnictwa I Ochrony Zbiorów, pod dyrekcją dr Pauliny Florjanowicz. Podczas obrad głos zabrał nowy dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, dr Piotr Szpanowski.

Oprócz podsumowań uczestnicy dyskutowali również o planach rozwoju poszczególnych placówek. W realizacji tych planów pomocne zapewne będą doświadczenia, które dyrektorzy chętnie wymieniali w kuluarowych rozmowach.

W kolejnym dniu, we wtorek, uczestnicy spotkania przenieśli się do nowego budynku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W drodze do Łambinowic dyrektorzy zwiedzili miejsca martyrologii i pamięci, związane z obozem jenieckim w Łambinowicach. Następnie kontynuowali prezentacje i dyskusje na temat pracy poszczególnych instytucji.

Ostatniego dnia, w środę, podsumowano dwudniowe obrady, a następnie dyrektorzy udali się z wizytą do opolskiej siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytutu Śląskiego i Muzeum Polskiej Piosenki.

Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez trzy opolskie instytucje: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Instytut Śląski.

Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.