Przestawiamy nową publikację Instytutu Śląskiego, autorstwa dr Agnieszki Misiurskiej: Budowa państwa polskiego w latach 1918–1922 w optyce francuskiej i brytyjskiej prasy codziennej.
Praca stanowi efekt analizy czterech dzienników francuskich i czterech brytyjskich, na łamach których relacjonowano wydarzenia w nowo powstałej Polsce – proces budowy zrębów ustrojowych, sytuację polityczną, dyplomatyczne i militarne zabiegi o granice, budowanie relacji z zagranicą czy nadzwyczaj trudną sytuację gospodarczą i społeczną. Zbudowany w zachodniej prasie obraz Polski wynikał z różnych elementów – źródeł informacji, zabiegów strony polskiej i rywalizujących z nią państw, a także roli, jaką dla niej przewidziały w swej wizji Europy Francja i Wielka Brytania. Zachęcamy do lektury.
Książkę można nabyć pod adresem: https://instytutslaski.pl/ksiegarnia/budowa-panstwa-polskiego-w-latach-1918-1922-w-optyce-francuskiej-i-brytyjskiej-prasy-codziennej/
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy