Seria czterech publikacji pod wspólnym nagłówkiem Górny Śląsk w Polsce Ludowej odwołuje się do referatów wygłoszonych w ramach konferencji zorganizowanych w Katowicach w latach 2013-2018 przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Katowicach oraz Stowarzyszenie Instytut Śląski i PIN – Instytut Śląski w Opolu (obecnie Instytut Śląski). Konferencja była współfinansowana ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (DUN). Wydania książkowe powstały ze środków wspomnianego resortu, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oczekując na ukazanie się ostatniego tomu, pragniemy Państwu w imieniu redaktorów – dr. hab. Adama Dziuroka, prof. UKSW i dr. Bernarda Linka – przypomnieć poszczególne publikacje pokonferencyjne, które są dostępne zarówno w bibliotekach w całej Polsce, jak również w naszej księgarni (tom pierwszy na wyczerpaniu).
Tom IV: Oblicza komunistycznej industrializacji
[dostępny wkrótce]
Tom III: Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy
Górny Śląsk w Polsce Ludowej. Tom 3: Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy
Tom II: Przywódcy – bohaterowie – wrogowie
Górny Śląsk w Polsce Ludowej. Tom 2: Przywódcy – bohaterowie – wrogowie
Tom I: Przełomy i zwroty
Oberschlesien in Volkspolen: Umbrüche und Wendungen
(niemieckojęzyczna wersja tomu I: Przełomy i zwroty)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1922 – w Berlinie odbyło się zebranie założycielskie Związku Polaków w Niemczech, prezesem został Stanisław Sierakowski (1881–1939), a sekretarzem doktor Jan Kaczmarek (1895–1977)
- 1942 – w Katowicach zmarł Jan Macha (ur. 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym), ksiądz katolicki, członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Żywego Różańca, współzałożyciel tajnej organizacji konspiracyjnej Polska Organizacja Zbrojna, będąca częścią Polskich Sił Zbrojnych, komendant grupy akademickiej wraz z harcerzami, której nadano kryptonim „Konwalia”, aresztowany przez gestapo, skazany na karę śmierci przez ścięcie za zdradę stanu, wyrok wykonano w katowickim więzieniu
- 1957 – w Starych Siołkowicach zmarł Jakub Kania (ur. 11 lipca 1872 r. w Starych Siołkowicach), poeta ludowy, działacz narodowy, społeczny i kulturalny
- 1957 – wyemitowano pierwszy program Telewizji Katowice