Zapraszamy na wystawę w j. polskim i czeskim upamiętniającą 15 lat istnienia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ) zrzeszającej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ostrawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Śląski w Opawie, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Wrocławski. Do zrzeszenia przystąpił też Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu.
Celem powstania zrzeszenia uczelni KRUŚ było zacieśnienie wieloletniej współpracy na polu badań i działań na rzecz polsko-czesko-niemieckiej współpracy transgranicznej i nadanie jej nowego wymiaru zgodnie z procesem bolońskim. Rozszerzono formułę na działania multilateralne w dziedzinach takich jak ochrona i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza, w szczególności Śląska, ochrona środowiska, badanie i wspieranie rozwoju społecznego, współpraca nauki i gospodarki i in.
Zamierzenia te realizowane są poprzez wspólne konferencje, seminaria, projekty badawcze, warsztaty, konkursy i inne wydarzenia, a także publikacje – m.in. słowniki, podręczniki interaktywne czy mapy interaktywne, wspólne projekty edukacyjne oraz powoływanie i wspieranie różnych form współpracy.
Ze strony PIN-Instytutu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Instytut Śląski wspomnieć należy przede wszystkim serię konferencji i publikacji „Colloquium Opole”, a także członkostwo w Radzie Programowej, czynne uczestnictwo w konferencjach i seminariach oraz publikowanie wyników badań w ramach Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich powołanego przez KRUŚ celem koordynacji i prowadzenia wspólnych badań śląskoznawczych.
Wystawa jest dostępna w holu III piętra gmachu PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu przy ul. Piastowskiej 17 w dniach 26 kwietnia – 10 maja 2019; wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1779 – zawarto pokój cieszyński kończący wojnę o sukcesję bawarską
- 1930 – w Cieszynie zmarł Arkadiusz Lisiecki (ur. 12 stycznia 1880 r. w Poznaniu), biskup diecezji katowickiej w latach 1926–1930, autor pracy monograficznej Stary kościół parafialny w Ostrowie (1906), zbioru Wybór najważniejszych pieśni kościelnych (1906) oraz rozpraw m.in.: Jak pracować dla czytelni ludowych? (1908), tłumacz i redaktor od 1923 r. serii wydawniczej „Pisma Ojców Kościoła”
- 1934 – w Rozmierzy k. Strzelec Opolskich urodził się Jan Goczoł (zm. 22 lutego 2018 r. w Opolu), poeta, publicysta, poseł na Sejm PRL, dziennikarz „Poglądów”, „Regionów”, redaktor miesięcznika „Opole”, prezes Związku Literatów Polskich oddziału w Opolu, prezes Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego
- 1942 – w Buchenwaldzie w Niemczech zmarł Jan Pielok (ur. 25 marca 1885 r. w Wysokiej k. Olesna), działacz narodowy, kierował w Oleśnie oddziałem powiatowym Związku Polaków w Niemczech, powstaniec śląski, aresztowany we wrześniu 1939 r., zamordowany w KL Buchenwald
- 1967 – we Wrocławiu otwarto Park Mikołaja Kopernika
- 1976 – w Istebnej zmarł Jan Kawulok (ur. 20 września 1899 r. w Istebnej), gawędziarz, twórca góralskich instrumentów ludowych