Zapraszamy na wystawę w j. polskim i czeskim upamiętniającą 15 lat istnienia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ) zrzeszającej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ostrawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Śląski w Opawie, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Wrocławski. Do zrzeszenia przystąpił też Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu.

Celem powstania zrzeszenia uczelni KRUŚ było zacieśnienie wieloletniej współpracy na polu badań i działań na rzecz polsko-czesko-niemieckiej współpracy transgranicznej i nadanie jej nowego wymiaru zgodnie z procesem bolońskim. Rozszerzono formułę na działania multilateralne w dziedzinach takich jak ochrona i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza, w szczególności Śląska, ochrona środowiska, badanie i wspieranie rozwoju społecznego, współpraca nauki i gospodarki i in.

Zamierzenia te realizowane są poprzez wspólne konferencje, seminaria, projekty badawcze, warsztaty, konkursy i inne wydarzenia, a także publikacje – m.in. słowniki, podręczniki interaktywne czy mapy interaktywne, wspólne projekty edukacyjne oraz powoływanie i wspieranie różnych form współpracy.

Ze strony PIN-Instytutu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Instytut Śląski wspomnieć należy przede wszystkim serię konferencji i publikacji „Colloquium Opole”, a także członkostwo w Radzie Programowej, czynne uczestnictwo w konferencjach i seminariach oraz publikowanie wyników badań w ramach Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich powołanego przez KRUŚ celem koordynacji i prowadzenia wspólnych badań śląskoznawczych.

Wystawa jest dostępna w holu III piętra gmachu PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu przy ul. Piastowskiej 17 w dniach 26 kwietnia – 10 maja 2019; wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.