W miniony piątek, 28. lutego mieliśmy przyjemność gościć grupę dwadzieściorga Polaków z Odessy. Swoją kilkudniową wizytę w województwie opolskim rozpoczęli od wykładu prof. Michała Lisa w Instytucie Śląskim na temat historii naszego regionu. Goście z Ukrainy zostali przywitani przez zastępcę dyrektora Instytutu Śląskiego, dr. Krzysztofa Kleszcza. Spotkanie miało charakter dialogu, podczas którego także pracownicy Instytutu Śląskiego mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat trudnej działalności Polaków za wschodnią granicą.
Nasi rodacy ze Związku Polaków na Ukrainie – oddział w Odessie, przybyli do Opola na zaproszenie Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach kilkudniowej wizyty odwiedzili miejsca związane z historią i tożsamością regionu. Kulminacyjnym momentem ich wizyty był pokaz w Radiu Opole przygotowanych przez Polaków z Odessy półamatorskich filmów dokumentalnych o Żołnierzach Wyklętych.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy