W czwartek 5 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, odbył się wernisaż wystawy „Ślązacy dla Niepodległej”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Instytutu Śląskiego: zastępca dyrektora dr Krzysztof Kleszcz oraz prof. Michał Lis, który opowiedział zgromadzonym uczestnikom o historii Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Wernisaż licznie zgromadził uczniów lokalnych szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.
Prezentacja wystawy „Ślązacy dla Niepodległej” realizowana jest przez Instytut Śląski, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury. W lutym gościła ona w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, natomiast w połowie marca zostanie udostępniona w Krapkowickim Domu Kultury.
Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu za współpracę.
(fot. dzięki uprzejmości MBP w Kędzierzynie-Koźlu oraz autorstwa Krzysztofa Marcinkiewicza)
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1688 – w Kluczborku zmarł Adam Gdacjusz (ur. 1610 r. w Kluczborku), duchowny luterański, kaznodzieja, pisarz religijny, propagator języka polskiego na Śląsku
- 1895 – w Turzyczce (obecnie część Wodzisławia Śląskiego) urodził się Maksymilian Iksal (zm. 1981), polski działacz niepodległościowy, uczestnik powstań śląskich, w II powstaniu pełnił funkcję organizatora i zastępcy komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie opolskim, a w III powstaniu walczył w rejonie Góry św. Anny, w szeregach Podgrupy „Bogdan”, w okresie okupacji ukrywał się w Otmęcie (obecnie część Krapkowic) i Blachowni Śląskiej (obecnie część Kędzierzyna-Koźla), a po jej zakończeniu powrócił do Rybnika
- 1913 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodziła się Maria Kokot (zm. 1 stycznia 2018 r. w Opolu), działaczka katolicka, kierowała Generalnym Sekretariatem Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży Żeńskiej w Kurii Diecezjalnej w Katowicach, tłumaczka, pracownik Instytutu Śląskiego, członek-założyciel Klubu Inteligencji Katolickiej, członek Prymasowskiej Rady Społecznej
- 1936 – Ministerstwo Oświaty i Wychowania Rzeszy i Prus wydało zarządzenie zakazujące pracy w szkołach polskich w Niemczech nauczycielom, którzy rozpoczęli studia nauczycielskie w Polsce po 1930 r.






























Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


