W czwartek 5 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, odbył się wernisaż wystawy „Ślązacy dla Niepodległej”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Instytutu Śląskiego: zastępca dyrektora dr Krzysztof Kleszcz oraz prof. Michał Lis, który opowiedział zgromadzonym uczestnikom o historii Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Wernisaż licznie zgromadził uczniów lokalnych szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.
Prezentacja wystawy „Ślązacy dla Niepodległej” realizowana jest przez Instytut Śląski, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury. W lutym gościła ona w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, natomiast w połowie marca zostanie udostępniona w Krapkowickim Domu Kultury.
Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu za współpracę.
(fot. dzięki uprzejmości MBP w Kędzierzynie-Koźlu oraz autorstwa Krzysztofa Marcinkiewicza)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1810 – w Czerninie k. Góry urodził się Robert Fiedler (zm. 2 maja 1877 r. w Międzybórzu k. Oleśnicy), pastor ewangelicki, pisarz, folklorysta, obrońca języka polskiego
- 1849 – w Nieboczowach k. Wodzisławia Śląskiego urodził się Józef Wajda (zm. 3 lutego 1923 r. w Hajdukach Wielkich, obecnie część Chorzowa), ksiądz katolicki, działacz narodowy i społeczny, założyciel i przewodniczący Związku Katolickich Robotników w Kielczy, wspierał Związek Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich w Zawadzkiem, poseł do parlamentu Rzeszy oraz pruskiego Landtagu, w czasie powstań i plebiscytu czynny w agitacji polskiej