W niedzielę 13 września w Studiu M Radia Opole miała miejsce promocja śpiewnika pieśni powstańczych pt. „Nadstawcie ucha kochani ludkowie. Pieśni powstań śląskich.”, wydanego przez Instytut Śląski. Znaleźć w nim można ponad 100 pieśni powstańczych i plebiscytowych, między innymi: „Z tamtyj strony uOdry dziwium sie niydzwiejdzie”,  „Kajze mi się podzioł mój synocek”, „Cysorz Frydryk Wilhelm”. W wydarzeniu Instytut Śląski był reprezentowany przez dra Krzysztofa Kleszcza, Zastępcę Dyrektora.

Następnie wystąpił Grzegorz Płonka, muzyk, bard, wokalista, który w ramach koncertu pt. „Pieśni Powstań Śląskich” uhonorował ludowe pieśni powstańcze i plebiscytowe. Wcześniej tego samego dnia, jego koncert odbył się w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu. Oba wydarzenia, zorganizowane przez Fundację Dla Dziedzictwa, miały miejsce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Śpiewnik został wydany w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej – sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022