30 października 2021 r., w Modzurowie (gm. Rudnik) odbyły się uroczystości upamiętniające 100-lecie brutalnego morderstwa ks. Augustyna Strzybnego, polskiego działacza plebiscytowego udzielającego wsparcia duchowego powstańcom śląskim. Ks. Strzybny zginął podczas napadu niemieckiej bojówki na plebanię po III powstaniu śląskim.
Uroczystości mające na celu upamiętnienie duchownego rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym, gdzie przed 100 laty pełnił on posługę jako proboszcz. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie ks. Strzybnego.
Podczas uroczystości Instytut Śląski reprezentował zastępca dyrektora, dr Krzysztof Kleszcz.
Więcej informacji nt. ks. Augustyna Strzybnego, jego działalności i śmierci: projekt uchwały Senatu RP z dn. 22.10.2021.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – we Wrocławiu rozpoczął obrady Polski Kongres Polityczny, podczas którego usiłowano utworzyć polski rząd
- 1889 – w Mikulczycach (obecnie część Zabrza) urodził się Bernard Krawczyk (zm. 22 marca 1940 r. w Gdańsku), powstaniec śląski, działacz narodowy, nauczyciel, poseł na Sejm Śląski, aresztowany i rozstrzelany przez Niemców
- 1929 – w Katowicach oddano do użytku budynek Sejmu Śląskiego
- 1945 – w Cieszynie powołano Tymczasową Radę Narodową dla spraw Zaolzia, która swoją siedzibę miała w hotelu „Polonia”













Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


