Dnia 15 października br. w Lipkach odbyła się promocja publikacji „Nowa Ziemia – Stare. Niebo. Historia męcinian w Lipkach”. Promocji towarzyszyła wystawa „Ocalić od zapomnienia. Powiązania Męciny z Lipkami”, która miała miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lipkach. Przed kościołem została odsłonięta tablica: „Pamięci tych, którzy tu przybyli by znaleźć swoje nowe miejsce do życia i tych, dla których ta ziemia była centrum świata. Zawiera ona 170 nazwisk osadników, daty ich przybycia do Lipek i miejsca, z których przybyli  w 1945 r. oraz cztery nazwiska rodzin, które pozostały w Lipkach.

Odsłonięcia tablicy oraz otwarcia wystawy dokonali Andrzej Pulit – wójt gminy Skarbimierz i reprezentujący Przewodniczącego Rady Gminy Limanowa – Józef Oleksy z Męciny.

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie Ambasadorowi dr. Stanisławowi Smoleniowi z Męciny pamiątkowego ryngrafu i dokumentów nadania w/w przez społeczność Lipek tytułu „Honorowego Obywatela Lipek”. Ambasador S. Smoleń był inicjatorem nawiązania bliskich kontaktów między Gminą Limanowa i Gminą Skarbimierz oraz mieszkańcami wsi Męcina i Lipki. Współtworzył również wystawę, przygotowaną przez Instytut Śląski w Opolu oraz jest współautorem albumu promowanego w trakcie otwarcia wystawy.

W kościele w Lipkach odbyła się także lekcja historii dla najmłodszych, którą przeprowadzili autorzy wystawy i publikacji: dr Stanisław Smoleń, Andrzej Sowa – dyrektor Gminnej Biblioteki w Skarbimierzu oraz Leokadia Drożdż z Instytutu śląskiego w Opolu. Troje uczniów szkoły podstawowej w Lipkach przeczytało wspomnienia mieszkańców wsi, które znalazły się w albumie. Na uczestników uroczystości czekały albumy „Nowa Ziemia – Stare Niebo. Historia męcinian w Lipkach”, które autorzy podpisywali z wielką przyjemnością.

Na zakończenie promocji, jej uczestnicy udali  się do Hali Widowiskowej w Żłobiźnie, gdzie obejrzeli spektakl muzyczny Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu „Piękna i Bestia”.

Również w tydzień później – 27 października br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyła się, z inicjatywy ambasadora dra Stanisława Smolenia, kolejna promocja albumu. W wydarzeniu przy akompaniamencie orkiestry z Męciny wzięli udział m.in. liczni przedstawiciele Lipek i Męciny oraz władz samorządowych. Instytut Śląski reprezentował zastępca dyrektora, dr Krzysztof Kleszcz.

Przy okazji tych wydarzeń, wraz z autorami albumu chcemy zaprosić do jego lektury w bezpłatnej wersji elektronicznej dostępnej od teraz w naszej Księgarni online!

(fot. I. Kuzak, K. Kleszcz, L. Drożdż oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu)