Dnia 15 października br. w Lipkach odbyła się promocja publikacji „Nowa Ziemia – Stare. Niebo. Historia męcinian w Lipkach”. Promocji towarzyszyła wystawa „Ocalić od zapomnienia. Powiązania Męciny z Lipkami”, która miała miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lipkach. Przed kościołem została odsłonięta tablica: „Pamięci tych, którzy tu przybyli by znaleźć swoje nowe miejsce do życia i tych, dla których ta ziemia była centrum świata. Zawiera ona 170 nazwisk osadników, daty ich przybycia do Lipek i miejsca, z których przybyli w 1945 r. oraz cztery nazwiska rodzin, które pozostały w Lipkach.
Odsłonięcia tablicy oraz otwarcia wystawy dokonali Andrzej Pulit – wójt gminy Skarbimierz i reprezentujący Przewodniczącego Rady Gminy Limanowa – Józef Oleksy z Męciny.
Jednym z punktów uroczystości było wręczenie Ambasadorowi dr. Stanisławowi Smoleniowi z Męciny pamiątkowego ryngrafu i dokumentów nadania w/w przez społeczność Lipek tytułu „Honorowego Obywatela Lipek”. Ambasador S. Smoleń był inicjatorem nawiązania bliskich kontaktów między Gminą Limanowa i Gminą Skarbimierz oraz mieszkańcami wsi Męcina i Lipki. Współtworzył również wystawę, przygotowaną przez Instytut Śląski w Opolu oraz jest współautorem albumu promowanego w trakcie otwarcia wystawy.
W kościele w Lipkach odbyła się także lekcja historii dla najmłodszych, którą przeprowadzili autorzy wystawy i publikacji: dr Stanisław Smoleń, Andrzej Sowa – dyrektor Gminnej Biblioteki w Skarbimierzu oraz Leokadia Drożdż z Instytutu śląskiego w Opolu. Troje uczniów szkoły podstawowej w Lipkach przeczytało wspomnienia mieszkańców wsi, które znalazły się w albumie. Na uczestników uroczystości czekały albumy „Nowa Ziemia – Stare Niebo. Historia męcinian w Lipkach”, które autorzy podpisywali z wielką przyjemnością.
Na zakończenie promocji, jej uczestnicy udali się do Hali Widowiskowej w Żłobiźnie, gdzie obejrzeli spektakl muzyczny Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu „Piękna i Bestia”.
Również w tydzień później – 27 października br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyła się, z inicjatywy ambasadora dra Stanisława Smolenia, kolejna promocja albumu. W wydarzeniu przy akompaniamencie orkiestry z Męciny wzięli udział m.in. liczni przedstawiciele Lipek i Męciny oraz władz samorządowych. Instytut Śląski reprezentował zastępca dyrektora, dr Krzysztof Kleszcz.
Przy okazji tych wydarzeń, wraz z autorami albumu chcemy zaprosić do jego lektury w bezpłatnej wersji elektronicznej dostępnej od teraz w naszej Księgarni online!
(fot. I. Kuzak, K. Kleszcz, L. Drożdż oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie